Skat: Vi er uden overblik efter CSC-konflikt

Det vil tage tid, før Skat får det fulde overblik over, hvordan CSC-konflikten vil påvirke myndigehedens udviklingsprojekter.

Artikel top billede

Thomas Fredenslund er projektdirektør hos Skat.

læs også:
CSC: Sådan rydder vi op i sommer
CSC forsinker nyt system til Skat
Skat holder daglige møder med CSC: Vi er bekymrede

Skat, der er storkunde hos CSC, har endnu ikke noget overblik over hvordan den nyligt overståede konflikt hos it-giganten kommer til at påvirke myndighedens udviklingsprojekter. 
 
Skat har været hårdt ramt af konflikten, som har betydet, at flere projekter allerede er blevet udsat i månedsvis, mens Skats batch-kørsler hos CSC er ramt resten af juli måned med.
 
Selvom der er gået nogle uger siden konflikten stoppede, er det endnu svært for Skat at fastslå, hvad og hvordan konflikten har påvirket udviklingsprojekterne hos Skat.   

Overblik kræver mere tid 

"Vi har faktisk ikke et præcist overblik endnu. Udvikling er af en anden natur end drift, hvor man kan se konsekvenserne ret hurtigt. Det tager nogle gange lidt længere tid at finde ud af, om en aktivitet, der er kommet bagud, får betydning for den næste milepæl. Så vi har ikke et fuldstændigt billede endnu," siger Thomas Fredenslund, der er projektdirektør.
 
Han fortæller, at det er den ordinære strejke, der startede den første juni, som har påvirket udviklingsdelen hos Skat mest.
 
Det skyldes blandt andet, at mange udviklingsfolk har skullet håndtere driften under konflikten. 
 
Folk flyttet fra udvikling til drift
"Det, der er sket under konflikten, er, at driftsstabilitet er blevet prioriteret højt. Og når nogen så har været strejkeramt på det område, så har det ført til, at vi både i Skat og hos leverandøren har måttet gardere noget af driftsafviklingen via nogle folk fra udviklingsområdet," siger Thomas Fredenslund.
 
"Den anden del er, at CSC har haft udviklere på udviklingsprojekter, der har været ramt af strejken selv," siger Thomas Fredenslund.
 
Mens Prosas strejke hos CSC altså har påvirket udviklingsdelen hos Skat, har CSC's lockout, der begyndte den niende februar, stort set ikke berørt myndigheden.   
 
"Det var meget begrænset. Så vidt jeg husker, var det én eller to personer. Det var i al fald ikke et niveau, der havde betydning," siger Thomas Fredenslund.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Nordjylland

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    DevOps Softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S