Så mange unge strømmer til it-uddannelserne

2011 er rekordår for ansøgninger til it-uddannelser i hele landet. Se her, hvor mange unge der synes, at it er det eneste rigtige.

Artikel top billede

Tendensen er klar over hele landet. It-uddannelserne er i stigende grad i søgelyset hos de unge, der skal starte på en ny uddannelse til efteråret.

De naturvidenskabelige fag har generelt oplevet en kraftig fremgang i år, men it-fagene klarer sig specielt godt.

På Aarhus Universitet er antallet af ansøgere med datalogi som førsteprioritet steget fra 121 til 156. En stigning på 28,9 procent.

Et lignende billede kendetegner uddannelsen informationsteknologi, der går fra 47 til 72 førsteprioritets-ansøgere. En stigning på hele 53,2 procent.

Uddannelserne er blevet mere synlige

Kurt Jensen, der er institutleder ved Institut for Datalogi på Aarhus Universitet, tror, at årsagen til fremgangen blandt andet skal findes i it-uddannelsernes arbejde med at blive mere synlige.

"It-institutterne har de sidste fem år haft et samarbejde om pr og rekruttering. I Aarhus gør vi også rigtig meget for at gøre os synlige," forklarer Kurt Jensen.

De fælles tiltag tæller blandt andet hjemmesiden Future People, der giver de unge information om it-uddannelserne i Danmark.

Kurt Jensen synes også, at it-faget som helhed har fået en mere positiv presseomtale de sidste tre-fire år.

"Tidligere blev det fremstillet meget nørdet med colaflasker, overarbejde og it-systemer, der ikke kom til at virke. Nu om dage fremstilles det som et højtlønnet fag med god beskæftigelse, interessante arbejdsforhold og tværfagligt samarbejde," forklarer han.

At beskæftigelsen er høj inden for it-området kan også være en væsentlig grund til, at de unge søger mod it-fagene.

"Der er rigeligt brug for dataloger og gode it-folk. Jeg plejer at sige, at vi kan uddanne 2-3 gange så mange, og de skal nok få job," siger Kurt Jensen.

De bløde it-fag hitter i Aalborg

I Aalborg er billedet lidt anderledes. Her er der et fald i antallet af ansøgere til datalogi. I år er det kun 45, der har valgt datalogi som førsteprioritet mod 54 sidste år. En tilbagegang på 16,7 procent.

Til gengæld går de andre it-uddannelser som informationsteknologi og humanistisk informatik frem.

Samtidig er medialogi, som Aalborg Universitet tilbyder i både Aalborg, Ballerup og Esbjerg, årets helt store højdespringer.

Uddannelsen beskæftiger sig med designet og teknologien bag moderne medieproduktioner, som for eksempel 3D-film, computerspil og animationsfilm.

Sidste år var der 54, der søgte den som førsteprioritet i Aalborg. I år er det 105. Altså en fremgang på over 90 procent.

Det samme er tilfældet i Ballerup, hvor der er 163 førsteprioritetsansøgere. En stigning på over 140 procent.

Preben Sørensen, der er studieleder ved Aalborg Universitet, forklarer, at universitetet regner med at kunne optage de mange ansøgere.

"Det er kun ganske få uddannelser, vi har adgangsbegrænsning på. Så vi regner med at kunne optage dem, som har uddannelserne som førsteprioritet."

På humanistisk informatik i Ballerup vil der dog være et underskud på omkring 50 pladser i forhold til antallet af førsteprioritetsansøgere.

ITU mærker også fremgang

På IT-Universitetet i København kan de også godt mærke den store interesse for it-fagene.

ITU har modtaget 898 ansøgninger til uddannelsesinstitutionens forskellige bacheloruddannelser. Til sammenligning var det tal 654 i 2010.

Tidligere i år satte ITU også rekord i ansøgninger til universitetets kandidatuddannelser.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune