Verdens mest populære styresystem taber terræn

Med 10 år på bagen ser det nu ud til, at Windows XP for alvor mister pusten. Styresystemet har passeret en negativ milepæl.

Artikel top billede

Microsofts Windows XP har nu en markedsandel på under 50 procent for første gang, siden analysehuset Net Applications begyndte at registrere brugen.

Det 10 år gamle styresystem havde ved udgangen af juli en markedsandel på 49,8 procent efter et fald på 1,3 procentpoint siden juni.

Faldet i brugen af Windows XP er gået stærkt. I forhold til samme tid sidste år er andelen faldet med 12 procentpoint.

For kun to år siden, inden Windows 7 blev frigivet, lå XP på næsten tre ud af fire maskiner.

Microsoft: Tid til at komme videre
Selvom Microsoft ikke har kommenteret på det dalende brug af selskabets mest populære operativsystem, må man gå ud fra, at nyheden skaber glæde.

Microsoft har nemlig længe ønsket, at brugerne opgraderer sine maskiner til Windows 7.

I et blogindlæg skrev Microsoft for et par uger siden, at det er "tid til at komme videre" og mindede brugerne om, at der nu er under 1.000 dages support tilbage på Windows XP.

Windows 7 gør op for faldet

Det ser ud til, at brugerne lytter til Microsoft.

Kigger man på Net Applications' tal, er det tydeligt, at faldet i XP's brug stemmer overens med Windows 7's fremgang.

I slutningen af juli havde Windows 7 en markedsandel på 27,9 procent. Det betyder en stigning på 13,4 procentpoint i forhold til for et år siden, hvilket mere end gør op for XP's fald på 12 procentpoint i de seneste år.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S