Godt net sikrer TDC 10.000 nye kunder om måneden

Kundernes søgen efter det bedste datanet til deres smartphones har været en stor gevinst for TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC har i april, maj og juni erobret 29.000 nye kunder.
 
Samtidig har konkurrenterne fra Telenor og Telia tabt henholdsvis 1.000 og 4.000 kunder.
 
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets vurderer, at det er TDC's lavprisbrands samt danskernes hang til smartphones, der lokker kunderne til.
 
"Telenor og Telia har lidt under, at de har dårligt net, og det er i stigende grad ved at gå op for folk. Datakvaliteten betyder mere, når kunderne skal skifte over til smartphones," siger analytikeren.
 
Danmark har i alt fire mobilnet ejet af henholdsvis 3, TDC, Telenor og Telia, og især de to førstnævnte har slået på, at de har landets bedste mobilnet. Det vil sige en høj dækning af mobilt bredbånd samt høje datahastigheder.
 
Telenor og Telia kom i juni med et modtræk, da de to selskaber meddelte, at de ville sammenlægge deres mobilnet og i sidste ende etablere landets bedste mobilnet. Det kan gå ud over TDC og 3.
 
"Spørgsmålet er, hvor længe TDC og 3 kan markedsføre sig som selskabet med det bedste mobilnet," spørger Poul Ernst Jessen.
 
Analytikeren har det indtryk, at 3 ligesom TDC har haft kundefremgang under mobilkrigen, der frem til maj blev ført an af Onfone, som TDC købte for 300 millioner kroner i maj.
 
Kunderne betaler mindre
Selvom TDC formåede at hente flere kunder ind i april, maj og juni, så gik omsætningen i mobilforretningen for privatkunder ned.
 
Årsagen er, at den såkaldte ARPU er faldet. ARPU er den gennemsnitlige omsætning per kunde, og den intense priskrig har i første omgang fået mobilselskaberne til at sænke priserne. Nu ligger priserne forholdsvis fast, men alligevel vil omsætningen per mobilkunde falde, vurderer Poul Ernst Jessen.
 
Det er flatrate-produkter, hvor kunder får x antal timer og ubegrænset sms for en fast pris, der lokker.
 
"ARPU vil fortsætte med at falde, for selvom priserne nu er låst fast på de her standardpriser, så vil der stadig sidde kunder med en ARPU på 300 eller 400 kroner, og de vil skifte ned til de her flatrate-produkter," forklarer analytikeren.
 
Problemstillingen er den samme for alle mobilselskaberne, og det er begrænset, hvad de kan gøre for at undgå et fortsat fald i omsætningen.
 
"De kan nedjustere deres markedsføring af de her lavprisbrands, så folk ikke får øje på dem. Jeg tror også, at vi har set et mindre push af markedsføring henover sommeren," siger Poul Ernst Jessen.
 
Farvel til tilskud
Når selskaberne ikke kan hæve omsætningen, må de i stedet fokusere på at sænke omkostningerne. Det seneste træk fra tre af de fire selskaber, TDC, Telenor og Telia, er, at de skruer ned for tilskud til mobilerne. I stedet bliver flere af de dyre mobiltelefoner solgt via afbetalingsordninger.
 
"TDC meddeler, at 55 procent af de solgte mobiltelefoner ved kvartalets udgang var med de nye finansieringsmodeller, og det vil sige, at teleselskabets churn (kundeafgang, red.) vil aftage fremadrettet, og TDC sparer penge ved ikke at give tilskud til mobilerne, men til gengæld har kunderne fået lavere pris på brugen af dem," siger analytikeren fra Danske Markets.
 
I årets første seks måneder omsatte TDC's mobilkunder på privatmarkedet for 2,1 milliarder kroner, hvilket er 5,9 procent dårligere end samme periode i 2010.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsrepræsentant med flair for it, digitalisering og processer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S