Apple får Samsungs Galaxy Tab forbudt i Danmark

Samsung har tabt et stort slag i kampen om sin tablet-pc Galaxy Tab 10.1.

Artikel top billede

Læs også: Apple kræver Samsungs iPad-konkurrent destrueret

Striden mellem Apple og Samsung fortsætter.

Apple har netop fået nedlagt et midlertidigt forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1 i EU.

Apple rejste sagen mod Samsung ved retten i Düsseldorf, da selskabet mente, at Samsungs Galaxy Tab designmæssigt ligner iPad'en for meget. Det skriver FOSS Patents.

Samsung oplyser, at det er skuffet over sagsbehandlingen i Tyskland. Til Cnet oplyser virksomheden, at den intet kendte til søgsmålet, og at den derfor ikke er blevet hørt i sagen. Den vil derfor tage den juridiske kamp op i Tyskland for at forsvare sit produkt.

Forbudet betyder, at al distribution og salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1 øjeblikkelig indstilles i samtlige EU-lande med undtagelse af Holland.

Her mødes de stridende parter nemlig i retssalen i et andet søgsmål. Det skyldes, at konkurrencelovgivningen er forskellig fra Tyskland til Holland. Derfor har Apple rejst en separat sag i Holland, skriver FOSS Patents.

Krigens mange slag

Afgørelsen i Tyskland er blot seneste led i striden mellem Apple og Samsung, som har sager kørende i ni lande.

I sidste uge spidsede sagen til i Australien. Her krævede Apple nemlig, at Samsung udleverede tablet-computeren Galaxy Tab 10.1 til destruktion.


Galaxy Tab og iPad side om side.

De to tilfælde er ikke enestående. Samsung og Apple har gennem længere tid sagsøgt hinanden på kryds og tværs for brud på patenter og designmæssige efterligninger.

Paradoksalt nok er Apple kunde hos Samsung, som blandt andet leverer hukommelseskort og LCD-displays til deres iPad. De mange juridiske uenigheder kan derfor skade begge virksomheders økonomi. 

Men det er ikke kun på tablet-markedet, at Samsung og Apple slås. Smartphone-markedet er præget af søgsmål mellem giganterne. Her blander HTC og Nokia sig også, og søgsmålene går i alle retninger.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS