Prisen på Windows flyver til himmels i VDI-projekt

En erhvervsskole i Sønderjylland kommer til at slås med ekstraomkostninger i millionklassen for Windows-licenser, når skolen i de kommende måneder ruller virtuelle desktops ud til sine elever.

Artikel top billede

Læs også:
It-projekt får prisen på Microsoft Office til at gå amok

Danske kommuneskoler dropper Microsoft Office

Erhvervsuddannelsesstedet EUC Syd er gået i gang med at tegne planerne for sit kommende projekt med virtuelle desktops (VDI) til sine 25.000 årlige studerende.
 
Ved tegnebordet har det dog vist sig, at prisen på Windows-licenserne ved at udrulle godt 2.500 virtuelle desktops fra VMware kan gå hen og blive en væmmelig show-stopper, da EUC Syd står til at skulle betale 330.000 kroner ekstra om året for sine Windows-licenser.
 
Det svarer til to millioner kroner i ekstraomkostninger i den seksårige business case, som EUC Syd har haft igennem lommeregneren.
 
Ekstraudgifterne til Windows-licenser skyldes, at EUC Syd trods sine 3.000 daglige brugere årligt har 25.000 elever igennem sine klasselokaler, hvilket er det tal, som Microsoft regner sin licenspris ud fra ifølge EUC Syds it-chef Peter Martensen
 
"Prisen og licensbetingelserne er blevet mildere, end da vi kiggede på virtuelle desktops for halvandet år siden, hvor det var helt hysterisk. Men vi er stadig utilfredse og vil tale med Microsoft om licensudgifterne til september," siger Peter Martensen.
 
Tågede licensbetingelser
Licensbetingelserne på Microsofts styresystem Windows og selskabets Office-pakke kan godt ramme kunderne med ekstra-licenser, når de går i gang med at virtualisere deres desktop-miljø.
 
Det har blandt andre Region Hovedstaden og Fredericia Kommune måttet sande. Begge har sløjfet at arbejde videre på Microsoft Office på grund af de ekstra licensomkostninger i deres nye, virtualiserede miljøer.
 
Hos EUC Syd forholder det sig lidt anderledes, da erhvervsuddannelsesstedet har problemer med Windows-licenserne frem for Office-licenserne, der er dækket ind under skolens EES-licens (Enrollment for Education Solutions), der er specifikt beregnet på lave priser til uddannelsesinstitutioner.
 
"Microsofts begrundelse, for at vi skal betale ekstra for Windows, er, at styresystemet skal bruges til at komme fra den eksterne maskine og ind til den virtuelle desktop. Windows er så at sige adgangsbilletten, hvis en Mac-bruger ønsker at logge på vores skolesystem," forklarer Peter Martensen.
 
"Vi kunne også godt have en skoleaftale baseret på, hvor mange maskiner, der har adgang til Windows og Office, men så begynder licensbetingelserne at blive tågede, når eleverne medbringer deres egne maskiner," fortsætter han.
 
Håber på Microsoft
Inden det storstilede VDI-projekt skal rulles ud på EUC Syd for alvor i løbet af de næste mange måneder, krydser Peter Martensen fingre.

For it-chefen agter nemlig ikke at udskifte Microsoft med andre leverandører.
 
Han håber på, at softwareselskabet bløder op på sine licensbetingelser i VDI-miljøer eller ved forhandlingsbordet, fordi han helst ikke vil tænke på andre muligheder efter at have høstet erfaringer med open source-alternativer. 
 
"Vi har for eksempel prøvet OpenOffice for tre år siden, og det gik mildest talt ikke så godt. Integrationen med de studieadministrative værktøjer baseret på Microsoft-programmel fra UNI-C kunne overhovedet ikke lade sig gøre," forklarer han. 

Microsoft har tidligere hævdet over for Computerworld, at selskabet har både konkurrencedygtige og attraktive priser på sine populære programmer i VDI-miljøer.

Læs også:
It-projekt får prisen på Microsoft Office til at gå amok

Danske kommuneskoler dropper Microsoft Office

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Cyber Security Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftskoordinator til Cyberdivisionens Operationscenter i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S