Quicken på dansk

Et af verdens mest solgte økonomiprogrammer foreligger nu på dansk - både til privatpersoner og mindre virksomheder

Indhold

Af Martin Jørgensen

12. november 1998: Privatøkonomiprogrammet Quicken fra amerikanske Intuit er nu blevet oversat til dansk. Det er det danske firma SoftNordic, der har udsendt det meget populære program i en dansk udgave.

Quicken indeholder alt hvad mans skal bruge til at føre privateregnskabet - og lidt til. Programmet hjælper med at skabe overblik over indtægter og udgifter samt lave bugetter og lånsimuleringer, så man kan beregne sin ydelse. I den udbyggede Pro udgave kan man blandt andet også lave momsregnskaber. Helt i den amerikanske ånd kan man også registrere sine værdipapirer og investeringer og følge deres udvikling i programmet.

Og netop den amerikanske ånd har været en af årsagerne til at de populære, amerikanske økonomiprogrammer som Quicken og Microsoft Money har haft svært ved at komme ind på det danske marked. Der er nemlig ikke blot tale om en oversættelse, når programmerne skal tilpasses de danske forhold. Der er stor forskel på hvordan danskere og danske myndigheder håndterer økonomien i forhold til amerikanerne. SoftNordic har nu taget skridtet.

Programmet leveres med tre måneders gratis Internet-adgang og kan downloades og betales via Internet eller købes i butikkerne. Programmet fås i en udgave til privatpersoner samt en Pro udgave til mindre erhvervsvirksomheder. Prisen er henholdsvis 499,- og 875,- inkl. moms.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec