Quicken på dansk

Et af verdens mest solgte økonomiprogrammer foreligger nu på dansk - både til privatpersoner og mindre virksomheder

Indhold

Af Martin Jørgensen

12. november 1998: Privatøkonomiprogrammet Quicken fra amerikanske Intuit er nu blevet oversat til dansk. Det er det danske firma SoftNordic, der har udsendt det meget populære program i en dansk udgave.

Quicken indeholder alt hvad mans skal bruge til at føre privateregnskabet - og lidt til. Programmet hjælper med at skabe overblik over indtægter og udgifter samt lave bugetter og lånsimuleringer, så man kan beregne sin ydelse. I den udbyggede Pro udgave kan man blandt andet også lave momsregnskaber. Helt i den amerikanske ånd kan man også registrere sine værdipapirer og investeringer og følge deres udvikling i programmet.

Og netop den amerikanske ånd har været en af årsagerne til at de populære, amerikanske økonomiprogrammer som Quicken og Microsoft Money har haft svært ved at komme ind på det danske marked. Der er nemlig ikke blot tale om en oversættelse, når programmerne skal tilpasses de danske forhold. Der er stor forskel på hvordan danskere og danske myndigheder håndterer økonomien i forhold til amerikanerne. SoftNordic har nu taget skridtet.

Programmet leveres med tre måneders gratis Internet-adgang og kan downloades og betales via Internet eller købes i butikkerne. Programmet fås i en udgave til privatpersoner samt en Pro udgave til mindre erhvervsvirksomheder. Prisen er henholdsvis 499,- og 875,- inkl. moms.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job