Quicken på dansk

Et af verdens mest solgte økonomiprogrammer foreligger nu på dansk - både til privatpersoner og mindre virksomheder

Indhold

Af Martin Jørgensen

12. november 1998: Privatøkonomiprogrammet Quicken fra amerikanske Intuit er nu blevet oversat til dansk. Det er det danske firma SoftNordic, der har udsendt det meget populære program i en dansk udgave.

Quicken indeholder alt hvad mans skal bruge til at føre privateregnskabet - og lidt til. Programmet hjælper med at skabe overblik over indtægter og udgifter samt lave bugetter og lånsimuleringer, så man kan beregne sin ydelse. I den udbyggede Pro udgave kan man blandt andet også lave momsregnskaber. Helt i den amerikanske ånd kan man også registrere sine værdipapirer og investeringer og følge deres udvikling i programmet.

Og netop den amerikanske ånd har været en af årsagerne til at de populære, amerikanske økonomiprogrammer som Quicken og Microsoft Money har haft svært ved at komme ind på det danske marked. Der er nemlig ikke blot tale om en oversættelse, når programmerne skal tilpasses de danske forhold. Der er stor forskel på hvordan danskere og danske myndigheder håndterer økonomien i forhold til amerikanerne. SoftNordic har nu taget skridtet.

Programmet leveres med tre måneders gratis Internet-adgang og kan downloades og betales via Internet eller købes i butikkerne. Programmet fås i en udgave til privatpersoner samt en Pro udgave til mindre erhvervsvirksomheder. Prisen er henholdsvis 499,- og 875,- inkl. moms.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S