Quicken på dansk

Et af verdens mest solgte økonomiprogrammer foreligger nu på dansk - både til privatpersoner og mindre virksomheder

Indhold

Af Martin Jørgensen

12. november 1998: Privatøkonomiprogrammet Quicken fra amerikanske Intuit er nu blevet oversat til dansk. Det er det danske firma SoftNordic, der har udsendt det meget populære program i en dansk udgave.

Quicken indeholder alt hvad mans skal bruge til at føre privateregnskabet - og lidt til. Programmet hjælper med at skabe overblik over indtægter og udgifter samt lave bugetter og lånsimuleringer, så man kan beregne sin ydelse. I den udbyggede Pro udgave kan man blandt andet også lave momsregnskaber. Helt i den amerikanske ånd kan man også registrere sine værdipapirer og investeringer og følge deres udvikling i programmet.

Og netop den amerikanske ånd har været en af årsagerne til at de populære, amerikanske økonomiprogrammer som Quicken og Microsoft Money har haft svært ved at komme ind på det danske marked. Der er nemlig ikke blot tale om en oversættelse, når programmerne skal tilpasses de danske forhold. Der er stor forskel på hvordan danskere og danske myndigheder håndterer økonomien i forhold til amerikanerne. SoftNordic har nu taget skridtet.

Programmet leveres med tre måneders gratis Internet-adgang og kan downloades og betales via Internet eller købes i butikkerne. Programmet fås i en udgave til privatpersoner samt en Pro udgave til mindre erhvervsvirksomheder. Prisen er henholdsvis 499,- og 875,- inkl. moms.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S