Sjovt spil: Tag på skattejagt i Google Maps

Spillet GeoGuessr giver dig et blackout og flytter dig til et tilfældigt sted på Google Maps. Nu er det din opgave at lege detektiv og finde ud af, hvor pokker du er havnet. Simpelt, sjovt og vanedannende.

Artikel top billede

Det første, jeg ser, er en smadret væg. Jeg står bare og kigger ind i den. 

Da jeg drejer rundt, opdager jeg, at jeg befinder mig i et hus, der ikke længere har et tag. Murbrokker og bjælker ligger på gulvet.

Jeg har ingen idé om, hvor jeg er.

Hovedet drejer, og jeg får pludselig øje på en bjergkæde i horisonten. Øjnene kigger ned, og der er sne foran mine fødder og en stejl bakke. Hvor pokker er jeg henne?

Jeg går ud af det sammenstyrtede hus og befinder mig nu ved siden af en kæmpe metalkonstruktion, der er væltet. Muligvis en højspændingsmast.

To mænd står lidt derfra og snakker sammen. Men jeg kan ikke tale med dem, og jeg kan ikke høre, hvad de siger.

For jeg er midt i spillet GeoGuessr.

Slip din indre detektiv løs

Det er baseret på Google Maps og smider dig et tilfældigt sted hen på kloden, hvor du pludselig står i gadeplan i Google Street View.

Det er altså ligesom at få et blackout og vågne op midt i en trafikeret rundkørsel eller på en øde slette.

Herefter er det tid til at slippe din indre detektiv løs. Et kig på vejskilte kan afsløre noget om sproget og stedet. Det samme kan striberne på vejen, og den retning bilerne kører.

Når du har bevæget dig rundt i området et stykke tid, skal du markere på et kort, hvor i verden du er henne. Jo tættere, du er på den rigtige destination, desto flere point får du.

I GeoGuessr skal du gætte fem steder, hvorefter du kan udfordre dine venner.

Der kan naturligvis snydes, og du kan tage en tur forbi Google for få hjælp. Men det er nu sjovest selv at prøve at regne ud, hvor man er havnet.

Kan du gøre det bedre?

Tilbage til spillet og panoramaudsigten over enorm bjergkæde. Efter at have snuset rundt i området finder jeg skilte på russisk og ikke mindst nogle små, interimistiske huse - som egentlig ligner forvoksede metaldåser.

De er malet i samme farver som det russiske flag.

Jeg er på et slags skisportssted eller et samlingssted for bjergbestigere. Om sommeren.

Men hvor i Rusland er jeg henne? Der er hulens mange bjerge.

Jeg kan afsløre, at jeg langt fra ramte plet. Måske kan du gøre det bedre - prøv her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS