Vælg-selv fryns: Fagforeninger positive

To af IT-folkets fagforeninger, IDA og Prosa, ser gode pespektiver i Oracles nye praksis med frit valg på hylderne af frynsegoder. Sålænge det ikke blokerer for en fornuftig grundløn. Fagforeningerne afviser, at det frie valg gør overenskomst på arbejdspladsen overflødig.

Der er mange fordele ved at give frit valg på frynsegode-hylden. Men der kan også opstå ulemper, hvis arbejdsgiveren griber det forkert an. Sådan lyder reaktionerne på den praksis, Oracle i Danmark har valgt. Her kan medarbejderne nu selv via intranet kombinere de goder, de kan få for deres lønsum.
Læs mere her.

Søren Skibstrup Eriksen, der er formand for Ansatte Ingeniørers Råd under IDA, mener, at idéen ligger fint i tråd med ingeniørernes ønsker til jobvilkår.

- Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at mine kolleger gerne ville have fleksibilitet til selv at sammensætte efter alder, familieforhold og bolig. Bare de ikke bliver tvunget til at vælge noget bestemt. Udvalget på hylderne skal være sådan, at der er fornuftige valg til både 25-årige og 60-årige, siger Søren Skibstrup Eriksen.

Han understreger dog, at det - uanset hvad - er mest afgørende, at selve lønnen ligger på et hæderligt niveau.

- Hvis din basisløn er så lav, at du ikke kan få det til at hænge sammen, duer det ikke. Du kan jo ikke leve af gratis avis eller en bil. Derfor vil der fortsat være brug for overenskomster til at sikre løn, ferie og rettigheder, mener ingeniør-repræsentanten.

Kan misbruges

I fagforeningen Prosa udtrykker faglig sekretær Eva Christensen blandede følelser over for idéen om fleksibilitet inden for fryns.

- Det er rart at se arbejdsgiverne udvise fleksibilitet. Det plejer ellers kun at være medarbejderne, der skal være fleksible. Men det allermest fleksible er jo bare at give folk hele summen, så de helt frit kan vælge, hvad de vil bruge pengene på, siger Eva Christensen.

Hun påpeger, at fordelen ved en vælg-selv-fryns-ordning, er, at de almindelig frynseting bliver mere synlige. Det kan lægge en dæmper på skjult forskelsbehandling på jobbet.

- En afdelingsleder mister jo muligheden for diskret at give nogle lunser til sine yndlingsmedarbejdere, siger hun.

Til en lønforhandling øjner Eva Christensen en risiko for, at arbejdsgiveren i krisetider kan fristes til at lægge pres på den enkelte medarbejder.

- Han kan jo sige til sin medarbejder: "Nå, men hvis du vil have mere i løn, kan du jo bare selv skrue ned for pensionsindbetalingen." Eller: "Du får jo allerede meget udbetalt i løn, fordi du har fravalgt alle frynsegoderne". Det kan godt få nogle alarmklokker til at ringe i mit hoved, siger Eva Christensen, Prosa.

Hun skønner, at Oracles frynsemodel ikke vil blive synderlig udbredt, fordi den kræver temmelig meget overblik og fleksiblitet fra ledelsesside. Det vil nogle arbejdsgivere måske ikke være gearet til eller motiverede for.

Vil du vide mere om job og uddannelse?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis