Alcatel fyrer yderligere 10.000

Den franske teleproducent må opgive at skabe overskud i år. Det koster yderligere nedskæringer, og aktien styrtdykker.

De hårdt prøvede medarbejdere hos den franske teleproducent Alcatel må indstille sig på 10.000 fyresedler yderligere. De kommer, selv om Alcatel i forvejen er ved at skære medarbejderstaben ned fra de 99.000, som var ansat ved årsskiftet, til 80.000.

Men salget falder endnu hurtigere end antallet af medarbejdere. Alcatel skal helt ned på 70.000 ansatte for at bringe omkostningerne i overensstemmelse med, hvor mange penge kunderne lægger i butikken.

Alcatel må opgive at indfri målsætningen om at skabe overskud før skat og finansielle poster i år. Omkostningerne skal ned på 30 milliarder kroner i kvartalet næste år, hvor de for bare et år siden var 50 procent større.

Det kommer til at koste Alcatel ni milliarder kroner at føre de nye fyringer ud i livet. Endnu er det ikke besluttet, hvem der bliver bedt om at forlade selskabet.

Investorerne er rystede over dagens Alcatel-regnskab. Aktien er faldet 27 procent, ifølge Bloomberg til det laveste niveau i mindst 13 år.


Vil du vide mere om Alcatel?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere