Ingen pornokontrol med offentligt ansatte

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil ikke installere filtreringsprogrammer i offentlige institutioner. De vil også frasortere lovlige websteder.

Offentligt ansatte skal ikke udsættes for pornoovervågning i arbejdstiden. Det fastslår videnskabsminister Helge Sander (V) på baggrund af et spørgsmål fra Louise Frevert, Dansk Folkeparti.

Hun tog udgangspunkt i en sag om en medarbejder fra det statsejede Uni-C, der blandt andet er IT-center for uddannelsessektoren. Han hentede 7.000 børnepornografiske billeder fra nettet og lagde dem på sin computer på jobbet. Han blev anholdt og risikerer fyring.

Louise Frevert finder handlingen utilstedelig og ønsker, at ministeren bruger overvågningsprogrammer til at forhindre offentligt ansatte i at benytte de statsejede computere til børneporno.

Men Helge Sander vil ikke installere overvågnings- eller filtreringsprogrammer på de offentlige computere.

Han henviser blandt andet til, at programmerne ikke kan filtrere alle websteder med ulovligt materiale fra, og at de også kommer til at udelukke hjemmesider, der ikke indeholder noget ulovligt.

Desuden knytter filtreringsprogrammerne sig alene til de applikationer, som man benytter til at browse på nettet med, mens distribution af børneporno ofte sker fra fil-servere med såkaldt ftp-adgang.

Helge Sander understreger, at besiddelse af børneporno er klart ulovligt, og at sagerne efterforskes af politiet uanset, om der er tale om ansatte eller privatpersoner.

Men han er betænkelig ved at tage særlige forholdsregler over for statens medarbejdere i forhold til en bestemt type kriminalitet. Han henviser til, at medarbejderne i teorien også kan begå forbrydelser ved at udnytte deres arbejdsgivers brevpapir, kuglepenne, telefoner og køretøjer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job