Nyt domæne-problem: Hi3G vil hedde 3

Den internationale telekoncern, Hi3G, vil markedsføre sine 3G-tjenester under navnet "3". Det gælder også i Danmark. Men domænenavnet tre.dk er for længst købt af en kvinde i Holstebro, og hun vil kun sælge, hvis prisen er høj.

Det internationale telekoncern Hi3G, der har en 3G-licens i blandt andet Danmark, har netop offentliggjort det navn, som fremtidens 3G-tjenester skal markedsføres under.

Navnet er 3. Altså et tal.

- Navnet vil altid forekomme som 3, med undtagelse af web-adresser, hvor det vil blive skrevet som ord i det respektive sprog, eksempelvis www.three.co.uk, skriver Hi3G i en pressemeddelelse onsdag.

På dansk må det blive til tre.dk, men det domæne blev allerede i 2000 købt af en kvinde i Holstebro, som Computerworld Online har talt med.

Kvinden, der ikke ønsker at få sit navn frem, planlægger at åbne et firma, hvis navn forkortes til TRE, men hun har bare ikke fået taget sig sammen til at gøre det endnu.

Den engelske advokat

- Jeg har fået en del henvendelser fra folk, der gerne vil købe domænet af mig. For nylig blev jeg kontaktet af en engelsk advokat, der ville betale nogle få hundrede kroner, siger kvinden.

- Han sagde ikke, hvem han var advokat for. Men måske var det dem, tilføjer hun eftertænksomt og spørger, hvad sådan et domænenavn egentlig er værd for en international spiller i telemarkedet.

Her har et større dansk IT-selskab gjort sig nogle erfaringer:

Da Tele Danmark i sin tid skiftede navn til TDC, havde man glemt at sikre sig et ledigt domænenavn. Dengang tilhørte tdc.dk Thisted-virksomheden Thy Data Center, som ikke umiddelbart havde nogen interesse i at give domænet fra sig.

Dengang lykkedes det alligevel TDC's advokater at få fingre i det attraktive domænenavn, men rygter i branchen vil vide, at det kostede teleselskabet et mindre millionbeløb.

Forelagt den oplysning er kvinden med domæne-navnet pludselig mere åben for forhandling:

- Ja, så vil jeg være til at snakke med, udbryder hun overrasket.

Andre måder at gøre det på

Hi3G's danske direktør, Christian Jørgensen, vil ikke kommentere, hvad selskabet konkret vil gøre for at leve op til moderselskabets retningslinjer.

- Vi finder jo nok en måde at gøre det på, siger han og nævner nogle mulige domænenavne, hvor "tre" indgår.

Med hensyn til, om det overhovedet er nogen god idé at kalde et produkt 3, er Christian Jørgensen ikke i tvivl:

- Jeg synes, det er et godt navn. Når vi lancerer det, vil man forstå, hvad vi lægger i det, siger han.

Datoen for lancering af Hi3G-tjenester i Danmark er hemmelig, men der går angiveligt nogle år og nogle måneder, inden selskabet får rejst sendemaster over det ganske land.


Vil du vide mere om Hi3G?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT