Microsoft-patch blokerede VPN

En sikkerheds-patch til Remote Access Service (RAS) i flere Windows-versioner blev tirsdag udskiftet med en ny. Patchen har været ude i tre uger, men havde den kedelig bivirkning, at den blokerede for etableringen af VPN-forbindelser.

Den 12. juni udsendte Microsoft en patch, der skulle lukke et sikkerhedshul i funktionaliteten Remote Access Service (RAS), der er en standarddel af Windows NT 4.0, Windows 2000 og Windows XP.

RAS bliver brugt til dial-up forbindelser, og sikkerhedshullet blev fundet i den tilhørende telefonbog til RAS.

Dog begyndte Microsoft at modtage klager fra kunder, som pludselig ikke kunne koble sig op på deres VPN-forbindelser.

Fejlen skyldtes patchen til RAS ? og mandag fjernede Microsoft den uheldige rettelse for tirsdag at erstatte den med en ny, der ikke blokerer for forbindelse til VPN. Det skriver nyhedstjenesten IDG News Service.

Selskabet blev ifølge en systemadministrator ved et californisk universitet allerede gjort opmærksom på den uheldige sideeffekt den 17. juni ? fem dage efter rettelsen var frigjort. Tre dage efter fortalte Microsoft om rettelsen i sit sikkerhedsnyhedsbrev.

Hullet i RAS kan ifølge selskabet give en uvedkommende fuldkommen kontrol over en computer eller få den til at bryde ned. Derfor bliver det betegnet som kritisk af Microsoft.

Den nye patch ? der ikke blokerer for VPN-forbindelser ? kan snart downloades fra Microsofts TechNet. Indtil da kan man læse om hullet her.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS