Pengene fosser ud af Scribona i Danmark

Den børsnoterede, svenske IT-distributør Scribona tabte sidste år 47 millioner kroner i Danmark. Svenskerne har måttet sende 65 millioner kroner til landet og har lovet at støtte med yderligere kapital.

Nordens største distributør af IT-produkter, den børsnoterede svenske Scribona-koncern, er slemt på hælene i Danmark. Det kan man læse af årsregnskaberne for koncernens datterselskaber i Danmark.

Sidste år tabte Scribonas danske holdingselskab 47 millioner kroner. Hovedparten, 39 millioner kroner, stammer fra det største af selskaberne, Scribona Distribution, der leverer produkter til de danske IT-forhandlere. I 2000 var tabet i Scribona Distribution 33 millioner kroner.

Minus 71 millioner i egenkapital

Tabene i Scribona Distribution betyder, at egenkapitalen ved årsskiftet var negativ med 71 millioner kroner. Den kortfristede nettogæld var 80 millioner kroner.

Scribona Distribution A/S Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Omsætning1.140,0718,1
Resultat af primær drift (EBIT)-31,3-35,4
Resultat før skat -39,1-38,9
Resultat-38,8-33,5
Egenkapital-71,0-32,3
Antal ansatte9372
Scribona Distribution skylder blandt andet 50 millioner kroner til Eterra Danmark. Pengene blev lånt i januar i år og skal betales tilbage senest 1. august, fremgår det af Eterra Danmarks årsregnskab.

Ifølge en kilde i Eterra Danmark regner man med at få pengene i løbet af juli men for at være på den sikre side har selskabet "tilbageholdt fordringer, der går den anden vej", som det udtrykkes.

En kapitalindsprøjtning på 65 millioner kroner i januar fra den svenske moderkoncern gav Scribona Distribution en smule luft, men pengene fosser fortsat ud af selskabet i samme takt som et mellemstort svensk vandfald. I de første seks måneder af i år har Scribona Distribution tabt 15 millioner kroner.

Rekonstruktionsplan

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Scribona i Danmark om, hvordan man vil løse de økonomiske problemer, men det fremgår af årsregnskabet, at ledelsen på en generalforsamling indenfor det næste halve år vil præsentere en rekonstruktionsplan.

Koncernledelsen i Sverige har desuden underskrevet en hensigtserklæring om at ville bakke op om sine danske aktiviteter økonomisk og finansielt, så der er umiddelbart ingen fare for konkurs.

Et andet Scribona-selskab i Danmark er Scribona Danmark, der handler med kontor og edbudstyr. Også her gav 2001 et solidt underskud på 27 millioner kroner, men trods underskuddet er der fortsat en pæn egenkapital på 48 millioner.

Scribona fusionerede sidste år med norske PC-Lan og har i dag 200 medarbejdere i Danmark, som er fordelt på fire datterselskaber. Scribona Distribution har 93 ansatte. Selskaberne ejes 100 procent af Scribona Holding Danmark, som ejes af Scribona AB i Sverige.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere