Systematic suger højtuddannede til sig

Uden jobannoncer eller højtråbende reklamer tiltrækker softwarehuset Systematic masser af højtuddannede udviklere. Hovedårsagen er tilfredse medarbejdere, der fortæller om arbejdspladsen til deres netværk.

Hver dag dukker tre til fire uopfordrede ansøgninger op hos Systematic i Århus. Ansøgerne er ofte af den efterspurgte højtuddannede slags som dataloger og ingeniører. Det sker på trods af, at Systematic ikke gør meget væsen af sig selv.

Uden hverken stillingsannoncer eller profilkampagner har Systematic i løbet af de seneste 20 måneder ansat 150 nye medarbejdere, så der nu er 270 ansatte. 60 procent af firmaets sofwareudviklere har en uddannelse minimum på kandidatniveau. Syv af dem har desuden en ph.d-grad.

Hemmeligheden ved Systematics tiltrækningskraft ligger især i en målrettede indsats omkring softwaremodenhed, kompetenceudvikling og firmaets værdier med "frihed under ansvar" som en central sætning. Tilsammen skaber det et miljø, som mange udviklere finder attraktivt. Det mener firmaets økonomidirektør, Torben Veis.

Snakken går i IT-miljøet og Systematic får gratis opmærksomhed med mund-til-øre metoden.

Systematic har dog også det held at have vækst i en tid med afmatning.

- Vi har kunnet mærke, at rekrutteringsmarkedet vendte markant især i foråret 2002. Tidligere konkurrede vi for eksempel hårdt med Nokia og Ericsson i Aalborg om de nyuddannede kandidater, siger Torben Veis med henvisning til, at de to teleselskaber har fyret fremfor at hyre det seneste år.

Hellere forberedelse end feberredninger

Når Systematic spørger jobansøgere om, hvorfor de ønsker at arbejde hos dem, handler svarene typisk om procesmodenhed fremfor brandslukning.


- Udviklerne søger væk fra det anarkistiske, unge og vilde projektarbejde. De tiltrækkes af vores fokusering på procesforbedring, planlægning og struktur. Jo mere planlagt man arbejder, jo mere tid er der jo til det interessante - og til at få sin nattesøvn, siger Torben Veis.

Systematic har papir på sin evne til at styre omfattende projekter, der blandt andet består i udvikling af elektroniske patientjournalister og systemer til NATO. Firmaet er som det første i Danmark blevet certificeret som Capability Maturity Model Niveau 3-virksomhed. Certifikatet fortæller om evnen til at levere den aftalte kvalitet til tiden og inden for budget.

Stimulerende certificerings-barometer

At Systematic investerer 13.510 kroner og 8,5 eksterne kursusdage i snit per medarbejder er at af konkurrenceparametrene. Hvad den enkelte skal have styrket sine kompetencer udi, aftales på halvårlige medarbejdersamtaler.

Mottoet er: Hellere kompetenceudvikle folk og risikere, at de smutter, end lade være og risikere, at de bliver.

I kantinen på virksomheden har ledelsen valgt at gøre kompetenceudviklingen meget synlig for medarbejdere og besøgende. Her kan man løbende se, hvor mange softwarecertificeringer der er gennemført. I gennemsigtige plastikrør puttes en hvid kugle i, hver gang en medarbejder er blevet certificieret som for eksempel Java Developer.

Plejer skal efterprøves

Systematic prøver aktivt at bruge nyansttes "friske øjne" på virksomheden. Man udlverer et lille hæfte med titlen "Jeg undres". Heri skal den nyansatte notere sig fænomener, traditioner eller oplevelser, der vækker forundring. Noterne i bogen tages op på møder med ens projektleder og med personalechefen, som i Systematic kaldes Human Talent Manager.

- Idéen er, at tingene skal skrives ned, mens man stadig undrer sig. Inden man er blevet ét med kulturen. På den måde lærer vi af de nye. Og de nye siger, at det er dejligt at blive hørt, fortæller Torben Veis.

Helt idyllysk er det ikke at have meget stor tilgang af ordrer og medarbejdere på kort tid. Ifølge Torben Veis er den største udfordring for Systematic i denne tid at få integreret de mange nyligt ansatte ordentligt i organisationen.

Invasion af kolleger

Nogle medarbejdere har givet udtryk for, at det er for voldsomt at få så mange nye kolleger på så relativt kort tid. Mange nye kræver selvsagt også mange ressourcer til oplæring. Nogle føler, at det truer den gode gamle ånd på arbejdspladsen og fællesskabet, hvor alle kendte hinanden.

- Det er den medfødte ulempe ved en stor virksomhed. Det må man tage med, hvis man også gerne vil være i en ambitiøs virksomhed i vækst, har Torben Veis forsøgt at forklare de ansatte.

Med en medarbejdervækst på 30 procent befinder Systematic sig på det absolutte maksimum for, hvor mange nye folk organisationen kan integrere. 20 procent havde været sundere, men en stor ordre skabte behov for turbo i ansættelserne.

- Kulturen er noget af det sværeste at "administrere". Man kan jo ikke skrive den ned, men jeg tror, den faktisk er noget af det mest afgørende for firmaets fremtid. For hvis kulturen blev syg, så ville vi få en ond spiral. De dygtigste ville forlade os først og trække flere med sig, vurderer Torben Veis.

Ledelsen forsøger blandt andet at arbejde med kulturen og trivlsen ved at holde jævnlige fællesmøder og ved at støtte en meget aktiv personaleforening. Fastholdelse består også i at tage individuelle hensyn, når det kan lade sig gøre.

- Hvis man for eksempel har fået trillinger med kolik, så kan nedsat tid i en periode være løsningen, siger Torben Veis.

Relevant link

Systematics vidensregnskab 2002

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg