Ledere allergiske over for uduelige chefer

Hver fjerde danske leder skifter job, fordi de flygter fra dårlig ledelse fra deres chefs side. Det viser en undersøgelse fra en organisation for ledere.

Ledelse er en svær kunst. At motivere, analysere, forhandle, formulere strategier og visioner, tage store beslutninger, informere, lytte og give repons er selvsagt discipliner, det kræver meget at mestre til fulde.

Alligevel er ledere ikke mere tolerante og forstående over for dårlig ledelse end medarbejdere.

Selvom lederne kender udfordringerne fra deres egen hverdag på jobbet, vælger hver fjerde leder i Danmark nemlig at flygte fra dårlig ledelse til et nyt job.

Det viser en rundspørge, Ledernes Hovedorganisation har foretaget blandt sine medlemmer.

- Ledere er ikke anderledes end medarbejdere ? de ønsker selv at opleve god ledelse. Men det er der desværre nogle chefer, der glemmer. Og så taber lederen lysten til at være på arbejdspladsen. I værste fald smitter det af på medarbejderne, som også bliver utilfredse, siger Signe Tønnesen, arbejdsmiljøkonsulent i Ledernes Hovedorganisation.

Hun opfordrer chefer til at stille klare krav til deres underordnede ledere og definere nøje, hvilke ressourcer, der er til rådighed. Dialogen er også vigtig, hvis chefen skal forebygge, at mellemledere med årelang erfaring og værdifuldt netværk kommer med deres opsigelse en dag.

Ledernes Hovedorganisation har 82.000 ledere som medlemmer.

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

DevOps Softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird