TDC overvejer at købe Kinnevik-selskab

TDC kigger på Luxembourg-selskabet MACH, som er en del af Kinnevik-koncernen og en af de største konkurrenter til TDC?s Dan Net, der clearer roamingtransaktioner mellem mobilselskaber.

TDC overvejer at købe Kinnevik-selskabet MACH, der har hjemme i Luxembourg og er en af de to store konkurrenter til TDC?s eget clearing-hus, Dan Net. Sammen med den tyske afdeling af den amerikanske IT-service-gigant EDS er MACH og Dan Net langt de største selskaber inden for clearing af de roamingtransaktioner, som opstår, når folk benytter deres mobiltelefon i udlandet.

MACH er hovedaktiviteten i selskabet MIC Systems, som er et datterselskab af Millicom International Cellular. Det indgår ligesom blandt andet Tele2 og TV3 i Kinnevik-koncernen, der er kontrolleret af den svenske finansmand Jan Stenbeck.

Mens selve Millicom selv kæmper med underskud, så er MACH, ligesom Dan Net, et stærkt profitabelt selskab. Overskuddet før af- og nedskrivninger (EBITDA) faldt dog i 2001 med seks procent 85 millioner kroner, mens omsætningen dykkede otte procent til knap to milliarder kroner.

Til sammenligning omsatte Dan Net 241 millioner kroner sidste år og havde et overskud - efter skat, af- og nedskrivninger vel at mærke - på 30 millioner kroner. Både omsætning og overskud voksede.

Fornuftigt køb

TDC har noteret sig, at MACH er til salg. Koncernen vil ikke sige, om den har tænkt sig at byde på selskabet eller ej, men den bekræfter, at den kigger på mulighederne.

Ifølge teleanalytikeren John Strand, Strand Consult, skal der ske en konsolidering inden for clearinghuse.

- Ved at købe MACH kan TDC få en større volumen, siger han.

Ifølge John Strand kræver det store investeringer at være med på udviklingen inden for clearing af mobiltransaktioner. Han mener, at clearinghusene har en væsentlig rolle at spille inden for mobile datateknologier som GPRS og UMTS, men at TDC ikke har været villig til at ofre de nødvendige midler på Dan Net.

- I stedet betragter TDC Dan Net som malkeko, siger John Strand

Han finder det derfor heller ikke sandsynligt, at TDC ender med at være det selskab, der byder den højeste pris for MACH.

- Men hvis nogen i markedet er rigtigt kloge, så køber de både MACH og Dan Net. Dan Net bliver nødt til at have sit eget liv, og TDC har ikke fokus på selskabet, bedømmer John Strand.

Branchekilder anslår over for Computerworld Online, at MACH er mellem en halv milliard og en milliard kroner værd.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job