Flad vækst for teknisk vedligehold

Øget konkurrence på det danske markedet for teknisk vedligeholdelse af pc-udstyr fører til konsolidering, lyder det fra IDC.

Opdateret: Analysehuset IDC (International Data Corporation) konkluderer i en ny undersøgelse, at det danske marked for teknisk vedligeholdelse, eller break?n?fix service, ikke længere holder en positiv vækst. Nok er antallet af reparationer af pc-udstyr vokset med seks procent, men indtjeningen er faldet med fire procent sidste år.

? De økonomiske vanskeligheder ramte især salget af hardware, men det er kun den halve årsag til nedgangen i indtjeningen på teknisk vedligeholdelse. Den anden meget betydende årsag er, at en hård konkurrence på markedet har medført betydelige prisfald, siger Per Andersen, der er analysens forfatter og administrerende direktør for IDC Nordic.

En række af markedets aktører har gennem det seneste år valgt at nedlægge deres afdelinger for teknisk service helt eller delvis, blandt andre WM-Data, Atea og ICL.

Flere har valgt at outsource de tekniske opgaver og sælge afdelingerne fra. De er blandt andet blevet købt af Anovo, der ligesom Servicegruppen oplevede en pæn vækst i 2001.

Hardware opfattes i dag som standardvarer, og der ses allerede nu en øget konsolidering. De faktorer er, i følge leverandører på det danske marked, nogle af de vigtigste hindringer for markedsvækst, viser IDC?s interviews.

IDC forventer, at markedet for break?n?fix vil have en gennemsnitlig årlig vækst på to procent i de kommende fire år og ligge på 861 millioner kroner i 2005.

Annonce

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S