Ungdomsboliger spækket med IT

Onsdag flyttede de første beboere ind i 78 IT-fyldte ungdomsboliger i Aalborg. En central server giver de unge adgang til deres egne data over hele huset.

IT er lige så vigtigt som el og vand, lyder budskabet fra bagmændene bag 78 nye ungdomsboliger i Aalborg. Ejendomskomplekset blev indviet onsdag, hvor de første lejere flyttede ind.

Infrastrukturen i huset er bygget op omkring en centralt placeret server, der sikrer, at beboeren har adgang til internet, tekstbehandling, regneark, databaseværktøjer og præsentationsprogrammer ved hjælp af et Smartcard og en kommunikationsboks med 17" skærm.

Smartcardet er personligt og sætter brugeren i forbindelse med den centrale server med rigelig datakraft og 10 gigabyte diskplads. Brugeren skal ikke overveje at tage sikkerhedskopier af sine data. Det sker jævnligt
på det centrale system.

Hvis flere lejere ønsker at arbejde sammen om et fælles projekt, tager de blot det lille Smartcard med til naboens lejlighed, sætter det i kommunikationsboksen og har herefter adgang til egne data.

Beboerne i Spar Nord Huset er unge under uddannelse, der samtidig er kunder i Spar Nord Bank.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job