Tiscali: Kraftige nedskrivninger i Danmark

Internetudbyderen Tiscali forlod 2001 med et gigantunderskud på over 300 millioner kroner. Ledelsen kaldet året for "ekstraordinært", men betegner alligevel resultatet som tilfredsstillende.

Hård konkurrence gør det svært for internetudbyderen Tiscali at tjene penge i Danmark.

Tiscali A/S Årsregnskab
Millioner kroner20012000
Bruttofortjeneste27,3-51,6
Resultat af primær drift (EBIT)-269,0-150,1
Resultat før skat -307,8-169,4
Resultat-307,8-169,4
EgenkapitalEj oplystEj oplyst
Antal ansatte211146
Sidste år tabte selskabets danske datterselskab således hele 308 millioner kroner, fremgår det af det forsinkede og netop offentliggjorte regnskab.

Tabet skyldes især massive nedskrivninger på den infrastruktur, som Tiscalis forgænger, World Online, købte i dyre domme for de penge, der blev hentet på en aktieemission i marts 2000.

Nedskrivningerne udgør 217 millioner kroner.

- Vi ønsker ikke at trækkes med tal fra dengang, internetbranchen så anderledes ud, og derfor har vi besluttet at lade 2001 være et ekstraordinært år, hvor vi afskriver en stor del af tidligere års investeringer, siger Peter Bredgaard, administrerende direktør i Tiscali A/S, i en kommentar.

- Hermed er tavlen vasket ren, og vi er klar til at blive målt ikke alene på EBITDA (driftsresultat før af- og nedskrivninger, finansielle poster og skat, red.), men på EBIT (resultat før finansielle poster og skat, red.) og siden på resultat før skat, siger Peter Bredgaard.

Derfor kalder han også regnskabet for "tilfredsstillende", og underskuddet lever op til forventningerne i budgetterne.

Uden nedskrivningerne er der dog fortsat tale om store tab. Det rene driftsresultat, EBITDA, endte i 2001 med et minus på over 52 millioner kroner.

Det er en forbedring i forhold til tidligere og tilskrives en tilgang af kunder og en generel effektivisering.

Tiscali i Danmark forventer neutral EBITDA i 2002, positiv EBITDA i 2003 og positiv EBIT i 2004, fremgår det af selskabets regnskabsmeddelelse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job