Cell fyrer og hyrer for at sænke løn

600 medarbejdere i det svenske konsulenthus Cell Network har fået et fyreseddel. Men samtidig har de fået et tilbud om at få jobbet igen med en lavere løn. Manøvren skal spare 30 millioner svenske kroner.

Find dig en anden arbejdsgiver eller sig ja til en lønnedgang på omkring 15 procent. Det er, hvad de 600 ansatte i Cell Network i Sverige skal vælge imellem inden på onsdag.

Det usædvanlige skridt, som vækker vrede og protester hos medarbejdernes fagforeninger, tages af ledelsen som et led i en stor sparerunde. Det skriver Computerworld Onlines svenske søstermedie, ComputerSweden.

Ifølge topchefen i Cell Network, Niklas Flyborg, er lønningerne steget alt for meget de seneste to-tre år - faktisk med 25-30 procent - alt imens kundernes timepris for en konsulent kun er vokset med fem procent.

Ifølge nyhedstjenesten Digi.no fik Niklas Flyborg selv løn og bonus på ialt 5,6 millioner svenske kroner i 2001, men han siger nu, at han vil skære 30 procent af sin egen løn og 20 procent af mellemledernes.

Modellen med lønnedgang i krisetider har tidligere været anvendt af virksomheder som HP, Topnordic og Columbus IT Partner. Her har det dog heddet sig, at der var tale om en frivillig ordning - ikke et valg mellem en fyreseddel eller en lønreduktion.

En svensk fagforening betegner Cell Networks fremgangsmåde som "en forfærdelig måde at håndtere de ansatte på", fordi de sættes i en "meget vanskelig valgsituation". Desuden er den muligvis i strid med den svenske lovgivning på området.

For kort tid siden tog Cell-koncernen et andet omkostningsreducerende skridt. Alle aktierne i den norske afdeling af Cell Network blev solgt til det norske investeringsselskab Firmament.

I Danmark slipper medarbejderne i Cell Network for at blive udsat for fyring og genansættelse. Administrerende direktør i Cell Network Danmark, Lars Tversted, oplyser til Computerworld Online, at han ikke skal spare, men blot "holde skarpt øje med omkostningerne". I den danske afdeling er der 45 fuldtidsbeskæftigede samt 15-20 projektansatte.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job