Et år efter: Hjulene drejer langsomt

Terrorangrebet ødelagde den spirende optimisme, der herskede i den danske økonomi i 2001 efter IT-boblens endeligt året før. I øjeblikket er de første tegn på optimisme dog begyndt at dukke op igen. Men der kommer til at gå helt indtil anden halvdel af 2003, inden IT-investeringerne kommer ordentlig i gang igen, skriver Per Andersen, administrerende direktør, IDC Nordic.

Mens jeg skriver dette, ruller billederne fra New York 11. september 2001 hen over skærmen igen. Interviews med efterlevende og overlevende. Billeder fra en katastrofe af ufattelige dimensioner. Så mange menneskers skæbne berørt af en gruppes maniske fanatisme og umenneskelige tankegang. Bragt ud til hele verden af teknologiens landvindinger ? videooptagelser, live tv og internettet.

Ikke alene sætter det mange andre ting i kolossal relief. Det signaliserer også den store psykologiske effekt, en så markant hændelse har på hele verdenssamfundet ? en effekt, der rammer fra de politiske systemer over opfattelsen af sikkerhed, udviklingen inden for rejser til investeringer i IT.

Det mentale chok slog med det samme ud på forventningerne til fremtiden. Mindre end en måned efter tragedien gennemførte IDC den kvartalsvise måling af danske virksomheders forventninger til IT investeringer.

For første gang i halvandet år faldt IT investerings-indekset med 0,2 point fra 2,6 til 2,4 point.

Vi havde ikke set tilsvarende siden april 2000. Kvartalet efter i februar 2002 var indekset igen faldet ? nu til 2,2 ? den laveste tillid til IT-investeringer over de fem foregående kvartaler.

Per Andersen er administrerende direktør i analysehuset IDC Nordic.

Markerede ikke krisen
Så effekten var umiddelbar og mærkbar. Men den markerede på ingen måde begyndelsen på afmatningen inden for IT-branchen. Den var allerede begyndt i april 2000, hvor bunden gik ud af teknologiaktierne.

Det var den virkelige begyndelse på den afmatning, som vi ser i dag.

Foruden den psykologiske effekt var der her også tale om en særdeles økonomisk begrundet afmatning. Man kunne ikke længere leve af hinandens fiktive penge ? og korthuset begyndte at vælte. Virksomheder gik konkurs, og IT-anvenderne blev meget mere skeptiske omkring teknologierne som forretningens redningsplanke.

På samme tidspunkt nåede vores målinger af IT-investeringstilliden blandt danske virksomheder det laveste punkt nogensinde: 2.0. Altså lavere end året efter den 11. september 2001.

Væksten i IT-investeringerne var med andre ord allerede på vej ned igennem 2000 og begyndelsen af 2001.

Året 2000 var en katastrofe for væksten i IT-investeringer. Væksten fra 1999 på 10 procent faldt til 5 procent - en nedgang, der ikke var set lige siden begyndelsen af 1990'erne.

Markant optimisme

Men troen på fremtiden var der i 2000, og i begyndelsen af 2001 var der en markant optimisme.

På det tidspunkt forventede vi, at IT-væksten i 2001 ville vende tilbage til omkring 10 procent, og økonomerne forventede en vækst i den danske økonomi på 2 procent.

Ingen af delene kom til at holde stik.

Det utænkelige skete nemlig, og den begyndede optimisme blev med et slag fjernet af billederne på tv-skærmen. Nu blev den erstattet af usikkerhed. På alle planer.

Det var at begynde forfra igen. Optimismen skulle bygges op igen, men det vidste man jo kunne gøres. Det ville tage tid, og efter 11. september gennemførte IDC en omfattende analyse af, hvordan vi mente fremtiden ville komme til at arte sig.

Konklusionen var sidste år, at vi ville begynde at se en vending i markedet omkring midten af i år, og at vi allerede ved udgangen af 2002 ville forvente at se relativt normale tilstande igen.

Sådant et mønster ville være ganske normalt efter en nedtur eller omfattende hændelser i verdenssamfundet.

Billedet fortsat uklart

Men det er ikke klart endnu, at denne forudsigelse kommer til at holde stik.

Der er små signaler på, at tingene begynder at vende, men takten er ikke nær så markant, som vi forventede i november sidste år. Det kommer til at vare væsentligt længere. Vi skal i hvert fald hen i anden halvdel af 2003, før end IT-investeringerne kommer ordentligt i gang igen.

Jeg tror, vi helt har undervurderet den psykologiske effekt efter 11. september.

Vores sammenligningsgrundlag har været Golf-krigen og andre kriser, der ganske vist har rystet verdenssamfundet, men ikke på det psykologiske plan som 11. september.

Det har vi aldrig nogensinde oplevet før i samme målestok.

Økonomerne har sikkert flere argumenter at føje til, men for mig er det hændelsens helt unikke indvirkning på vores verdensopfattelse, der har været afgørende.

Men måske er det netop den 11. september i år, der bliver vendepunktet igen. Kan vi begynde at tænke videre, nu, hvor vi har genoplevet det igen, og lægge fortiden bag os? Det kunne være det psykologiske modtræk, der vender billedet igen.

I mellemtiden vil vi i dag mindes de mere end 2800 ofre for menneskets uforståelige fanatisme. Æret være deres minde.

Læs også:

Ingen reaktion
Af Jan Carlsen, Ernst & Young Nordic.
Føjer vi os bare?
Af Peter Christensen, adm. dir. i sikkerhedsfirmaet Catpipe Systems og medstifter af Privatliv.net
IT-sikkerhed forsømmes
Af Per B. Hansen, sikkerhedschef i TDC Internet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job