Amerikanske AT&T, som er et af verdens største teleselskaber, trodser krisen i branchen og pumper sit danske datterselskab fuld af penge.
Helt nøjagtig skød AT&T sidste år 922 millioner kroner i Danmark. De 744 millioner kroner kom ved et direkte indskud i det danske anpartsselskab til overkurs, mens de resterende 178 millioner kroner er en kreditfacilitet, som moderselskabet stiller til rådighed for sin danske datter.
Af AT&T?s danske regnskab fremgår det endda, at der var planer om en yderligere kapitaltilførsel på 138 millioner kroner i år. Ifølge bestyrelsesformand Jørgen Frandsen blev den dog droppet igen, da det stod klart for amerikanerne, at der ikke var behov for pengene.
"Godt at være polstret"
Den lille milliard kroner, som AT&T har sendt til Danmark, er blandt andet gået til at dække et underskud på 59 millioner kroner sidste år og 320 millioner kroner i 2000. Egenkapitalen er med ét slag forandret fra et minus på 142 millioner kroner ved udgangen af 2000 til 543 millioner kroner ved indgangen til i år.
Jørgen Frandsen vil ikke svare konkret på, hvad pengene skal bruges til, eller hvorfor AT&T har fundet det nødvendigt at sende en lille milliard kroner til Danmark.
- Det er godt at være polstret, nøjes han med at konstatere.
Kapitaltilførslen er så meget desto mere opsigtsvækkende, når man sammenligner med selskabets danske omsætning, som sidste år endte på 194 millioner kroner.
Ingen dansk omstilling
Faktisk har AT&T ikke engang sin egen telefonomstilling i Danmark. Alle opkald går i stedet til IBM?s omstilling, som stiller videre til AT&T. De to virksomheder deler adresse i Lyngby, fordi AT&T?s danske selskab bygger på selskabets køb af IBM?s Global Networks-division i 1999.
Ifølge Peer Falkenberg, der har ansvaret for den danske forretning, så skal den bugnende pengekasse ikke bruges på at opdyrke nye forretningsområder herhjemme. Peer Falkenberg forventer at blive administrerende direktør for det danske selskab i løbet af denne måned.
| AT&T Global Network Services Danmark ApS | Årsregnskab | |
| Millioner kroner | 2001 | 2000 |
| Omsætning | 194,1 | 138,4 |
| Resultat før finansielle poster | -66 | -308.4 |
| Resultat før skat | -59,1 | -319,9 |
| Resultat | -59,1 | -319,9 |
| Egenkapital | 543,4 | -141,5 |
| Antal ansatte | 77 | 74 |
Peer Falkenberg pointerer, at AT&T ekspanderer herhjemme, men det sker udelukkende på kerneforretningen, international datakommunikation.
Ikke ren datakommunikation
Det er et marked, som en række selskaber har brækket halsen på inden for det seneste år. De to største kollapser stod amerikanske Global Crossing og hollandsk-amerikanske KPNQwest for.
Peer Falkenberg fremhæver, at modsat de øvrige selskaber på det pressede marked satser AT&T hovedsageligt på kunder, hvor der følger netværksadministration og ?drift med i ordrerne. På den måde får prispresset på datakommunikation ikke lige så store konsekvenser for AT&T som for de konkursramte selskaber.
Alligevel kan det amerikanske teleselskab langt fra prale af at have gennemført en guldrandet investering i Danmark. Tabet på selve driften blev 66 millioner kroner sidste år, og ledelsen stiller yderligere tab i udsigt i år.
Vigtige ordrer fra danske virksomheder
Peer Falkenberg forklarer blandt andet tabet med, at AT&T giver omsætningen til datterselskabet i det land, hvor ydelsen bliver leveret, og ikke der, hvor ordren bliver indgået. Danske virksomheder er meget internationalt orienterede, og det danske selskab giver derfor meget omsætning til søsterselskaberne.
Det danske datterselskab får dog også omsætning, hvor ordrerne bliver indgået i udlandet. Det vidner gældsposterne om. Det danske selskab skylder således 244 millioner kroner til sine søsterselskaber.
AT&T har i dag 78 medarbejdere i Danmark. Sidste år skilte selskabet sig af med otte ansatte, hvilket gav en ekstraudgift på syv millioner.