Motorolas 2003-planer lækket

En foreløbig plan for Motorolas lancering af mobiltelefoner i 2003 dukkede pludseligt op i et diskussionsforum for mobilentusiaster. Motorola afviser at kommentere de nye produkter.

Motorola, verdens næststørste producent af mobiltelefoner, må kigge sine sikkerhedsprocedurer igennem en ekstra gang.

Onsdag måtte selskabet indrømme, at en foreløbig plan for Motorolas lanceringer af nye mobiltelefoner i 2003 pludselig kunne ses i et diskussionsforum for mobilentusiaster, Howard Forums.

Motorola vil ifølge planen producere nye mobiltelefoner med flere multimedie-funktioner, farveskærme, musik-ringetoner, tovejs videokonferencer og mulighed for download af fotos.

Opdatering af design

Ifølge billeder, der var vedlagt planen, arbejder Motorola på designmæssige opdateringer af de nuværende modeller, herunder V60 (muslingeskal-design), V70 (med drejeskive-cover) og den billige indgangsmodel, C330.

En talsmand for Motorola siger til nyhedsbureauet Reuters, at materialet er forældet, og at koncernen stadig har mange overvejelser til gode, før en endelig præsentation af 2003-produkterne kan komme på tale.

- Motorolas sikkerhedsafdeling leder nu efter, hvor lækken stammer fra, siger talsmanden, Alan Buddendeck, til nyhedsbureauet.

Han afviser at kommentere Motorolas fremtidige mobilsortiment.

Motorola har ifølge analysefirmaet Gartner Group en markedsandel på mobiltelefoner på 15,7 procent, mens hovedkonkurrenten Nokias markedsandel er på 35,6 procent.

Indlægget med Motorola-planerne var fjernet, da Computerworld Online kiggede forbi Howard Forums.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune