Første underskud til Sony i Norden

Kraftig tilbagegang i såvel omsætning som indtjening hos Sony i det seneste regnskabsår. Det er et hårdt marked, konstaterer selskabet.

Sony i Norden med dansk hovedkvarter har måtte indkassere det første underskud i koncernens historie.

Ud af en milliardomsætning er underskuddet blevet på fem millioner kroner, hvilket skal ses i forhold til et overskud i sidste regnskabsår på 85 millioner kroner.

Selskabet står for salg af Sonys produkter i Danmark, Sverige, Norge og Finland samt Letland. Bestyrelsen med japaneren Michiaki Tsumuri som formand peger selv på faldende omsætning som årsag til underskuddet.

Sony Nordic A/S Årsregnskab
Millioner kroner2001/022000/01
Omsætning3.2703.888
Driftsresultat5146
Resultat før skat 6,59147,7
Resultat-5,085,5
Egenkapital356,8358,1
Antal ansatte330338

Årsregnskabet udviser med bestyrelsens ord "en kraftig omsætningstilbagegang" - fra 3,9 milliarder kroner i 2000 - 2001 til 3,3 milliarder kroner i det nye regnskab.

Udgifterne til personalet er på samme niveau som sidste år. Det samme gør sig gældende for andre eksterne omkostninger. Imidlertid ser Sony Nordic lyst på fremtiden.

- Salgsudsigterne for det kommende år vurderes positivt med forventninger om en pæn stigning, skriver den i sin årsberetning.

Bestyrelsen sætter sin lid til, at en bredere vifte af produkter vil øge markedsandelen i et marked, som betegnes som "meget konkurrencepræget". Det gælder blandt andet inden for spilkonsoller, hvor den japanske koncern i adskillige år var enerådende med PlayStation.

Imidlertid har Microsoft som bekendt entreret markedet med Xbox - og Nintendo har svaret igen med GameCube. Selvom PlayStation stadig har langt den største markedsandel, har Sony spillet med på kapløbet med Microsoft om prisnedsættelser.

Vil du vide mere om Sony?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S