Avisernes nyhedstjeneste godkendt

Der er ikke umiddelbar risiko for, at Politiken, Jyllands-Posten og Berlingske Tidendes planlagte elektronisk database med nyhedsovervågning bliver dominerende, vurderer Konkurrencerådet og giver grønt lys for oprettelsen af tjenesten.

På et møde i Konkurrencerådet onsdag fik selskaberne bag de tre store dagblade i Danmark, Politikens Hus, Det Berlingske Officin og Jyllands-Posten, en blåstempling til at gå videre med planerne om at oprette en fælles elektronisk nyhedssøgetjeneste, FAS. Det skriver Konkurrencerådet i en pressemeddelelse.

De tre selskaber - snart to når Politiken og Jyllands-Posten fusionerer - oplyste i sommer, at de vil oprette en online-adgang til en fælles elektronisk database med nyheder. Selskaberne vil blandt andet tilbyde nyhedsovervågning i stil med Newsbooster, der i juli fik fogedforbud mod at udsende nyhedsbreve med såkaldt dybe links direkte til artikler på de danske dagblades websider.

Imidlertid har oplægget til FAS været underkastet en gennemgang af Konkurrencerådet, der skulle vurdere, om de tre aviser får en for dominerende position på det danske marked for elektroniske nyeder.

Det tror Konkurrencerådet ikke - og henviser til, at FAS vil blive en konkurrent til Observer, der i dag står stærkt inden for området presseovervågning.

Hvis de tre avisers nyhedstjeneste når over en omsætning på 37 millioner kroner om året, forpligter Konkurrencerådet dem til at levere nyhederne til deres konkurrenter. Ellers er der risiko for, at de kommer til at dominere markedet. Indtil de 37 millioner kroner nås, må aviserne dog godt beholde tjenesten for sig selv.




IT-JOB

DIGNITY – Danish Institute Against Torture

DIGNITY søger IT-chef

Sentia Denmark A/S

Product Manager
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere