Cybercity investerer 300 mio. i bredbånd

Internetudbyderen Cybercity vokser i adstadigt tempo og fokuserer på erhvervskunder frem for privatkunder. For første gang i det gamle Riskær-firmas historie var der positivt driftsresultat før afskrivninger i første halvår, og investeringerne fortsætter.

Internetudbyderen Cybercity kæmper for at blive taget alvorligt af de lukrative kunder i erhvervslivet.

Det friskfyr-agtige image, der blev skabt af firmaets stifter, finansmanden Klaus Riskær Pedersen, drosles ned, og Cybercity ser sig selv som en regulær konkurrent til landets største internetudbyder, TDC.

- Nogen har simpelthen lyst til at arbejde med en virksomhed med vores profil, siger direktør Henrik Clausen om grunden til, at nogle erhverskunder vælger Cybercity frem for det meget større teleselskab, der kan tilbyde flere produkter inden for tele- og datakommunikation.

Når de potentielle kunder bliver skeptiske og løfter øjenbrynene, hiver Henrik Clausen og hans sælgerstab straks referencelisten frem, der viser, at tunge virksomheder som Novo, Lundbeck, Carlsberg og DFDS allerede tager Cybercity alvorligt.

Store investeringer

Udfordringen består nu i at snuppe en betydeligt større del af det endnu spirende danske bredbåndsmarked, og dernæst skal Cybercity være i stand til at tjene penge hjem til sine investorer, der i dag tæller en række banker, investeringsfonde og venturefirmaer.

- Vi har lovet, at i år skulle vi aflevere et positivt EBITDA (indtjening før renter, skat og afskrivninger, red.), siger Henrik Clausen og viser et skema frem med de fremtidige mål.

Cybercity A/S Halvårsregnskab
Millioner kronerH1 2002H1 2001
Omsætning129,6123,5
EBITDA6,1-35,8
Resultat-38,6-61,6
Egenkapital202,5288,5
Antal ansatte210ej oplyst
For hele år 2002 ventes et positivt EBITDA på 15-20 millioner kroner, mens bundlinjen først ventes at gå i sort i 2005.

Investeringerne i ADSL-udrulningen har siden 2002 trukket 400 millioner kroner ud af investorernes tegnebøger, og frem til 2005 budgetterer Cybercity med yderligere investeringer på 300 millioner kroner til udbygning af bredbåndsplatform.

Investeringer på det niveau kaster store afskrivninger af sig hvert år, men Henrik Clausen afviser, at Cybercity bliver tvunget til ekstraordinært at nedskrive udstyret inden for de kommende år.

Den manøvre valgte konkurrenten, Tiscali Danmark, at foretage sidste år, da der 217 millioner kroner blev barberet af værdien af aktiverne.

Væksten i Cybercity er begrænset, hvis man kigger på de nøgne tal. Omsætningen var sidste år 245 millioner kroner, og i år ventes den at nå et sted imellem 265-270 millioner kroner.

- Omsætningen afspejler et relativt stort skift i vores forretning. Vores omsætning på bredbåndsløsninger og tillægsprodukter er steget med 75 procent siden sidste år, siger Henrik Clausen.

Kunder går til TDC

- Til gengæld er dial-up markedet (internetadgang via modem, red.) blevet mindre. Vi konverterer en del af vores dial-up kunder til ADSL, men mange af dem bliver vi nødt til at sende videre til TDC, siger Henrik Clausen.

Trafikken til TDC skyldes, at Cybercity endnu kun kan tilbyde 60 procent af danskerne en bredsbåndsforbindelse via ADSL, mens TDC for længst er nået op på omkring 95 procent. Der forventer Cybercity at være omkring nytår.

Halvdelen af de nye kunder hos Cybercity er erhvervskunder, og det ser Henrik Clausen som en forudsætning for at nå målene om forbedret lønsomhed, indtil overskuddet nås i 2005.

- Privatkunder er for dem, der vil bruge millioner af kroner på markedsføring og er villig til at miste penge på kunderne i korte eller længere perioder, siger Henrik Clausen, som dog fortsat tager imod privatkunder med kyshånd, men uden at markedsføre ydelserne nævneværdigt.

Udskilningsløbet

Henrik Clausen bliver alvorlig, når han bliver spurgt om sin nærmeste konkurrent, internetudbyderen Tiscali, der i sidste uge afskedigede halvdelen af sine medarbejdere i Danmark.

- Men vi har altid sagt, at det ville blive et udskilningsløb. Der er kun plads til to eller tre spillere med egen bredbåndsplatform på det danske marked, siger han.

I dag er der fire udbydere af sådanne bredbåndsløsninger, nemlig TDC, Cybercity, Tiscali og Telia.

Vinderne udpeger Henrik Clausen til at være de udbydere, der leverer totalløsninger til erhvervslivet med sikkerhed og hjemmearbejdspladser i front.

Og pludselig bryder han ud i et stort smil. Siden han tiltrådte som direktør for to et halvt år siden, er Cybercity vokset fra 90 til 210 medarbejdere, og Klaus Riskær Pedersens gamle lokaler på Esplanaden i København er derfor for længst blevet suppleret med ekstra kontorer i Bredgade lige i nærheden.

Måske er adressen på eksklusive Esplanaden det eneste, der rigtigt er tilbage fra tiden med Klaus Riskær ved roret.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics