CSC-selskab taber 324.000 kroner om dagen

Bundproppen er gået ud af dansk CSC-selskab.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC's datterselskab i Danmark, CSC Consultning Group A/S, kom ud af 2010/2011-regnskabsåret med et underskud på 118,4 millioner kroner.

Ledelsen bestående af blandt andre CSC's administrerende direktør, Carsten Lind, og direktør Lene Christensen, beretter i rapporten, at "årets resultat anses ikke for tilfredsstillende".

Året før havde selskabet et driftsresultat på minus 41,9 millioner kroner mod et overskud på 48 millioner kroner i 2008/2009-regnskabsåret.

Selskabets hidtid ringeste resultat, mål på størrelsen af underskuddet, tilskriver CSC-ledelsen, at "..bedre omkostningsningsstyring som følge af omstruktureringer" er blevet forsinket.

"... de planlagte omstruktureringer er blevet forsinket og [har] således ikke... haft effekt i regnskabsåret 2010/2011".

Taber over 50 procent af aktiekapitalen

Desuden faldt selskabets omsætning fra 758 millioner kroner til 708 millioner kroner.

Det skyldes, at "... det ikke er lykkes at få tilstrækkeligt nye opgaver og kunder," konstaterer ledelsen, der oplyser, at antallet af medarbejdere er gået fra 378 til 355.

Af bemærkninger i regnskabet under punktet "begivenheder efter regnskabsårets afslutning" står:

"Selskabet har i regnskabsåret 2011/12 tabt mere end 50% af aktiekapitalen og er således omfattet af selskabskabslovens §119".

"CSC Danmark A/S (moderselskabet, red) vil i nødvendigt omfang yde finansiel større til selskabet med henblik på at sikre, at CSC Consultning Group A/S er i stand til at opfylde sine forpligtelser." 

De kortfristede gældsforpligtelser for CSC Consultning Group A/S udgør 304,2 millioner kroner. 

CSC-datter nødlander

Også et andet af CSC-datterselskaber er kommet med regnskab. Det er selskabet CSC Airline Solutions Denmark A/S.

Her er underskuddet nu mindre end de foregående millionunderskud.

Således udgør drifsresultatet i år et minus på 5,6 millioner kroner.

Et historisk godt underskud for selskabet, der har kørt med underskud på 7,5 millioner kroner i år 2009/2010, 17,3 millioner kroner i 2008/2009, 28,4 millioner kroner i 2007/2008 og 43,9 millioner kroner i 2006/2007.

Omsætningen er dog faldet hvert år, så den i dag ligger på 443 millioner kroner mod 844 millioner kroner tilbage i 2006/2007-regnskabet.

Mistanken om regnskabsfusk hos CSC i Danmark er ikke nævnt i rapporterne fra de to datterselskaber.
 
Men hvordan datterselskabernes regnskaber kommer til at påvirke CSC's samlede forretning i Danmark afsløres, når moderselskabet CSC Danmark senere i år offentliggør sit årsregnskab.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra CSC-ledelsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S