CSC-selskab taber 324.000 kroner om dagen

Bundproppen er gået ud af dansk CSC-selskab.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC's datterselskab i Danmark, CSC Consultning Group A/S, kom ud af 2010/2011-regnskabsåret med et underskud på 118,4 millioner kroner.

Ledelsen bestående af blandt andre CSC's administrerende direktør, Carsten Lind, og direktør Lene Christensen, beretter i rapporten, at "årets resultat anses ikke for tilfredsstillende".

Året før havde selskabet et driftsresultat på minus 41,9 millioner kroner mod et overskud på 48 millioner kroner i 2008/2009-regnskabsåret.

Selskabets hidtid ringeste resultat, mål på størrelsen af underskuddet, tilskriver CSC-ledelsen, at "..bedre omkostningsningsstyring som følge af omstruktureringer" er blevet forsinket.

"... de planlagte omstruktureringer er blevet forsinket og [har] således ikke... haft effekt i regnskabsåret 2010/2011".

Taber over 50 procent af aktiekapitalen

Desuden faldt selskabets omsætning fra 758 millioner kroner til 708 millioner kroner.

Det skyldes, at "... det ikke er lykkes at få tilstrækkeligt nye opgaver og kunder," konstaterer ledelsen, der oplyser, at antallet af medarbejdere er gået fra 378 til 355.

Af bemærkninger i regnskabet under punktet "begivenheder efter regnskabsårets afslutning" står:

"Selskabet har i regnskabsåret 2011/12 tabt mere end 50% af aktiekapitalen og er således omfattet af selskabskabslovens §119".

"CSC Danmark A/S (moderselskabet, red) vil i nødvendigt omfang yde finansiel større til selskabet med henblik på at sikre, at CSC Consultning Group A/S er i stand til at opfylde sine forpligtelser." 

De kortfristede gældsforpligtelser for CSC Consultning Group A/S udgør 304,2 millioner kroner. 

CSC-datter nødlander

Også et andet af CSC-datterselskaber er kommet med regnskab. Det er selskabet CSC Airline Solutions Denmark A/S.

Her er underskuddet nu mindre end de foregående millionunderskud.

Således udgør drifsresultatet i år et minus på 5,6 millioner kroner.

Et historisk godt underskud for selskabet, der har kørt med underskud på 7,5 millioner kroner i år 2009/2010, 17,3 millioner kroner i 2008/2009, 28,4 millioner kroner i 2007/2008 og 43,9 millioner kroner i 2006/2007.

Omsætningen er dog faldet hvert år, så den i dag ligger på 443 millioner kroner mod 844 millioner kroner tilbage i 2006/2007-regnskabet.

Mistanken om regnskabsfusk hos CSC i Danmark er ikke nævnt i rapporterne fra de to datterselskaber.
 
Men hvordan datterselskabernes regnskaber kommer til at påvirke CSC's samlede forretning i Danmark afsløres, når moderselskabet CSC Danmark senere i år offentliggør sit årsregnskab.

Computerworld arbejder på at få en kommentar fra CSC-ledelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly