SAP får milliard-rabat i erstatning til Oracle

SAP får kæmperabat i erstatnings-betaling til SAP.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle og SAP holder fast i deres standpunkter, hvad angår deres juridiske positioner i kølvandet på en forbundsstatslig dommers overraskende afvisning af dommen om SAP's udbetaling af erstatning på 6,8 milliarder kroner for ophavsretskrænkelse, som nævningene tilkendte Oracle sidste november.

Oracle giver udtryk for at ville appellere i et forsøg på at få tilkendt det oprindelige erstatningsbeløb.

I kendelsen torsdag gav distriktsdommer Phyllis Hamilton SAP medhold i sin begæring om at afvise den tidligere dom.

Således er erstatningsbeløbet til Oracle nu på kun 1,4 milliarder kroner, og SAP vil få mulighed for en ny domsforhandling, hvis Oracle afviser dette erstatningsbeløb.

Beløbet på 6,8 milliarder kroner "overstiger groft den faktiske skade mod Oracle" og "er i modstrid med beviserne," sagde dommer Hamilton i forbindelse med kendelsen.

Oracle var i sidste uge desuden involveret i en anden højtprofileret juridisk strid, hvor selskabet anklager Hewlett-Packard for brud på immaterialretten.

Oracle henviser til 'omfattende beviser'

"Der var omfattende beviser for tyveriets massive omfang, for SAP-ledelsens tydelige indblanding i denne upassende opførsel og for de stjålne immaterielle ejendeles enorme værdi," skriver Deborah Hellinger, der er talskvinde for Oracle, i en e-mail til Bloomberg News om Oracle-SAP-sagen.

"Vi mener, at nævningene havde ret, og vi har til hensigt at tilstræbe den fulde skadeserstatning, som efter vores mening tilkommer Oracle."

Jim Dever, der er talsmand for SAP skriver dog i en e-mail:

"Vi er meget tilfredse med domstolens afgørelse."

Han tilføjer: "Vi mener, nævningenes dom var forkert, og vi er glade for den betydelige reduktion i erstatningsbeløbet."

SAP's aktier var fredag morgen faldet 0,6 procent i værdi til 37,62 euro (280,24 kroner) i aktiehandel i Frankfurt, mens Tysklands benchmark DAX-indeks faldt to procent, oplyser Bloomberg. Oracle var samtidig faldet 0,4 procent til en værdi af 145,38 kroner i tysk aktiehandel efter at være faldet 0,8 procent i New York torsdag.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S