Artikel top billede

Tirsdagens aviser om it

Hurtigt net bremses af fortidens kæmper. Dagpengekortet som mobil app. Hver anden pc har pirat-software. Politikerne står sammen om dansk digitalisering.

Hurtigt net bremses af fortidens kæmper

Salg af tjenester, over det for længst afskrevne kobbernet, er en så god forretning for de tidligere telemonopoler, at de ikke har nogen som helst interesse i at udvikle fibernettet til den enkelte husstand. (Børsen)

Dagpengekortet som mobil app

Ledige medlemmer af A-kassen AAK kan fremover foretage indberetningen af ledighedsperioder direkte fra mobilen. (Børsen)

Hver anden pc har pirat-software

En undersøgelse blandt 15.000 pc-brugere viser, at 47 procent anvender ulovlig software. (Børsen)

Politikerne står sammen om dansk digitalisering

Produktiviteten skal styrkes i samfundet, og det skal ske via moderne it-teknologi, lyder det fra både rød og blå blok. (Børsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere