Sådan forbedres sikkerheden i Windows 8

Windows 8 får en række små men afgørende sikkerhedsmæssige justeringer, der skal gøre styresystemet mere modstandsdygtigt - med eller uden antivirussoftware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows 8 vil få en række små men vigtige sikkerhedsrelaterede justeringer, som Microsoft håber, vil gøre det til et sværere mål for vira, orm og trojanere, der ellers har angrebet ældre versioner af styresystemet hårdt.

De fleste af de sikkerhedsfunktioner, som president for Windows, Steven Sinofsky, nævnte under sidste uges Build-konference, udvider på funktioner, som gradvist er blevet tilføjet Vista og Windows 7 via opdateringer.

Disse inkluderer address space layout randomization, som vil blive brugt mere intensivt i Windows 8, ligesom det er tilfældet for en ny funktion til beskyttelse af styresystemets kerne fra, hvad der kaldes 'kernel-mode NULL dereference vulnerability', hvilket grundlæggende er en måde for angribere at opnå et højere niveau af tilladelser, når de først er kommet ind på systemet.

Windows 8 vil også gøre udbredt brug af såkaldt heap randomization, hvilket er en anden teknik fra Windows 7, som gør det sværere for programmører af malware at overskride det rum, der gives en applikation, til skadelige formål.

Sikker opstart

Den sandsynligvis største sikkerhedsmæssige tilføjelse bliver understøttelsen i Windows 8 af teknologien UEFI 2.3.1 til sikret opstart (hvilket kræver BIOS-understøttelse), som afholder malware, der starter op tidligt i opstartssekvensen, fra at forstyrre antivirussoftwaren, før den er indlæst i hukommelsen.

Ingen af disse ændringer er for sig selv særligt radikale, men de er udtryk for videreførelsen af en design-politik om så vidt muligt at begrænse, hvad applikationer kan gøre på platformen, så de ikke får mulighed for at slå benene væk under styresystemet. Hvad en applikation har mulighed for, er dog i en verden af web 2.0 i stigende grad styret af software-grænseflader, der ligger uden for styresystemets kontrol.

Sinofsky mindede dog udviklerne om vigtigheden af Microsofts Security Development Lifecycle (SDL), som er det system til programmering, test og design, som virksomheden lancerede for at undgå at gentage de sikkerhedsmæssige forsømmelser, der skabte så mange problemer for Windows XP for 10 år siden.

"Noget malware er lige så komplekst som kommercielle applikationer," bemærker Sinofsky i et blogindlæg om det miljø, Windows 8 kommer til at befinde sig i.

Microsoft har desuden lagt mærke til en interessant ting, der peger på, hvorfor en mindre men ikke uvæsentlig del af alle Windows-pc'er ser ud til at være utilstrækkeligt beskyttet mod malware - folk bruger den sikkerhedssoftware, der er installeret på deres nye pc, men får ikke betalt abonnementet, når prøveperioden udløber.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura