Sådan forbedres sikkerheden i Windows 8

Windows 8 får en række små men afgørende sikkerhedsmæssige justeringer, der skal gøre styresystemet mere modstandsdygtigt - med eller uden antivirussoftware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows 8 vil få en række små men vigtige sikkerhedsrelaterede justeringer, som Microsoft håber, vil gøre det til et sværere mål for vira, orm og trojanere, der ellers har angrebet ældre versioner af styresystemet hårdt.

De fleste af de sikkerhedsfunktioner, som president for Windows, Steven Sinofsky, nævnte under sidste uges Build-konference, udvider på funktioner, som gradvist er blevet tilføjet Vista og Windows 7 via opdateringer.

Disse inkluderer address space layout randomization, som vil blive brugt mere intensivt i Windows 8, ligesom det er tilfældet for en ny funktion til beskyttelse af styresystemets kerne fra, hvad der kaldes 'kernel-mode NULL dereference vulnerability', hvilket grundlæggende er en måde for angribere at opnå et højere niveau af tilladelser, når de først er kommet ind på systemet.

Windows 8 vil også gøre udbredt brug af såkaldt heap randomization, hvilket er en anden teknik fra Windows 7, som gør det sværere for programmører af malware at overskride det rum, der gives en applikation, til skadelige formål.

Sikker opstart

Den sandsynligvis største sikkerhedsmæssige tilføjelse bliver understøttelsen i Windows 8 af teknologien UEFI 2.3.1 til sikret opstart (hvilket kræver BIOS-understøttelse), som afholder malware, der starter op tidligt i opstartssekvensen, fra at forstyrre antivirussoftwaren, før den er indlæst i hukommelsen.

Ingen af disse ændringer er for sig selv særligt radikale, men de er udtryk for videreførelsen af en design-politik om så vidt muligt at begrænse, hvad applikationer kan gøre på platformen, så de ikke får mulighed for at slå benene væk under styresystemet. Hvad en applikation har mulighed for, er dog i en verden af web 2.0 i stigende grad styret af software-grænseflader, der ligger uden for styresystemets kontrol.

Sinofsky mindede dog udviklerne om vigtigheden af Microsofts Security Development Lifecycle (SDL), som er det system til programmering, test og design, som virksomheden lancerede for at undgå at gentage de sikkerhedsmæssige forsømmelser, der skabte så mange problemer for Windows XP for 10 år siden.

"Noget malware er lige så komplekst som kommercielle applikationer," bemærker Sinofsky i et blogindlæg om det miljø, Windows 8 kommer til at befinde sig i.

Microsoft har desuden lagt mærke til en interessant ting, der peger på, hvorfor en mindre men ikke uvæsentlig del af alle Windows-pc'er ser ud til at være utilstrækkeligt beskyttet mod malware - folk bruger den sikkerhedssoftware, der er installeret på deres nye pc, men får ikke betalt abonnementet, når prøveperioden udløber.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS