Turbulent tid for teleingeniører

Først stod 34 teleingeniører til at miste jobbet i Ericsson i april. Så blev de overtaget af partneren Semcon, der valgte at fyre flere af dem efter få måneder. Nu siger Semcon så, at der igen er ansættelser på vej.

Telebranchens kastevinde kræver en solid psyke og optimisme hos den enkelte teleingeniør. Lavkonjunkturer skaber kortsigtet tankegang.

Det illustrerer Semcons overtagelse af 34 teleingeniører fra Ericsson, der dengang prikkede de selvsamme mennesker som et led i sine nedskæringer.

Overtagelsen af medarbejderne skete i februar i år. Siden da er i alt 60 nye medarbejdere blevet ansat i Semcon Danmark, hvis medarbejderskare består af 90 procent ingeniører.

Der var dog alligevel ikke plads til alle teleingeniørerne fra Ericsson i Semcon, selv om selskabets topchef, Hans Johansson, i forbindelse med overtagelsen forsikrede: "At det går tungt for Ericsson, er langt fra ensbetydende med, at der ikke er brug for de kompetencer, medarbejderne har".

Ud i løbet af det første halve år

For en række teleingeniører blev det til højst et halvt års ansættelse hos Semcon. En af de tidligere Ericsson-ingeniører, som fortsat er ansat hos Semcon, oplyser, at ti af hans tidligere kolleger nu enten er blevet fyret eller selv har valgt at gå.

Tallet er dog noget mindre ifølge Semcons personalechef i Danmark og Norge, Steen Gaarde. Han siger, at 29 ud af de 34 fortsat er beskæftiget i Semcon.

- Semcon har ingen interesse i at have medarbejdere, der er nonproduktive, fordi vi ikke har opgaver til dem, siger Steen Garde.

Overtagelsen af Ericssons ingeniører blev i sin tid betegnet som en slags outsourcing. Semcon skulle således løse opgaver for Ericsson, som teleproducenten hidtil selv havde stået for.

Den vedvarende krise i Ericsson har dog ført til, at Semcon har fået færre ordrer på den konto end ventet.

Personalechefen forklarer, at Ericsson-ingeniørernes geografi og motivation for videreuddannelse også har spillet en rolle.

- Nogle er mere motiverede for at videreuddanne sig til andre områder, hvor vi har vækst. Andre er mere trygge ved at arbejde med det område, de er vant til, siger Steen Gaarde.

Teleingeniørerne var hos Ericsson ansat i henholdsvis København og Aalborg, hvor Semcon også har afdelinger. Men Semcon har ønsket en fordeling af ingeniørerne i de to byer, som ikke i alle tilfælde matchede med, hvor ingeniørerne og deres familier ville bo.

Snart ansættes nye ingeniører

Semcons direktør i Danmark, Lennart Lat, understreger, at der ingen ændringer er sket i Semcons planlægning trods afskedigelser blandt Ericsson-ingeniørerne.

- Der er altid nogen, der passer bedre ind i det ene koncept end det andet. Og vi trimmer vores organisation løbende. Normalt tilbyder vi omrokering, men det lykkes ikke i alle tilfælde, siger Lennart Lat.
Men han oplyser også, at Semcon snart skal ansætte teleingeniører igen.

- Lige nu er det især inden for marinesektoren, vi efterspørger kompetente medarbejdere, men inden længe kommer vi til at efterspørge medarbejdere med telekompetencer, lyder det fra Semcons danske chef.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)