Pc-arbejdspladser i 600.000 danske hjem

600.000 danske husstande arbejder hjemmefra, og de bruger hovedsagelig deres egen pc og internetopkobling, viser en ny undersøgelse foretaget af analysebureauet IDC.

Det er ikke afgørende for danskernes lyst til at arbejde hjemmefra, om arbejdsgiveren stiller en pc og en internetforbindelse til rådighed. Når danskerne arbejder hjemmefra sker det i høj grad via eget edb-udstyr og egen internet-opkobling, viser en undersøgelse foretaget af analysebureauet IDC.

79 procent af husstandene bruger egen hjemme-pc og 60 procent deres private internetforbindelse, når de arbejder hjemmefra. Omkring 40 procent bruger arbejdsgiverbetalt pc og internetforbindelse. Når tallene er så høje, skyldes det, at nogle husstande bruger begge dele.

Ifølge undersøgelsen, der er baseret på 1.000 telefoninterviews, arbejder i alt 600.000 danske husstande hjemmefra i større eller mindre omfang.

Fleksibilitet og ønsket om fred og ro er de to mest udbredte årsager til at arbejde hjemmefra og er således nævnt af 31 procent af husstandene. 22 procent angiver ønsket om at arbejde ekstra som en årsag til at knokle foran skærmen derhjemme.

- Undersøgelsen viser, at man arbejder hjemmefra for at passe sit arbejde ind i de tidsplaner, man ellers har. Teknologien er således ikke afgørende for, om man arbejder hjemmefra, siger IDC-analytiker Anders Elbak.

Han peger på, at der blandt husstandene, som arbejder hjemmefra, er en overvægt af børnefamilier.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere