Pc-arbejdspladser i 600.000 danske hjem

600.000 danske husstande arbejder hjemmefra, og de bruger hovedsagelig deres egen pc og internetopkobling, viser en ny undersøgelse foretaget af analysebureauet IDC.

Det er ikke afgørende for danskernes lyst til at arbejde hjemmefra, om arbejdsgiveren stiller en pc og en internetforbindelse til rådighed. Når danskerne arbejder hjemmefra sker det i høj grad via eget edb-udstyr og egen internet-opkobling, viser en undersøgelse foretaget af analysebureauet IDC.

79 procent af husstandene bruger egen hjemme-pc og 60 procent deres private internetforbindelse, når de arbejder hjemmefra. Omkring 40 procent bruger arbejdsgiverbetalt pc og internetforbindelse. Når tallene er så høje, skyldes det, at nogle husstande bruger begge dele.

Ifølge undersøgelsen, der er baseret på 1.000 telefoninterviews, arbejder i alt 600.000 danske husstande hjemmefra i større eller mindre omfang.

Fleksibilitet og ønsket om fred og ro er de to mest udbredte årsager til at arbejde hjemmefra og er således nævnt af 31 procent af husstandene. 22 procent angiver ønsket om at arbejde ekstra som en årsag til at knokle foran skærmen derhjemme.

- Undersøgelsen viser, at man arbejder hjemmefra for at passe sit arbejde ind i de tidsplaner, man ellers har. Teknologien er således ikke afgørende for, om man arbejder hjemmefra, siger IDC-analytiker Anders Elbak.

Han peger på, at der blandt husstandene, som arbejder hjemmefra, er en overvægt af børnefamilier.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job