Tre anholdt for Ericsson-spionage

Svensk politi har anholdt tre personer, som mistænkes for at have begået grov spionage mod telekoncernen Ericsson til fordel for en fremmed efterretningstjeneste. Alle tre er ansatte eller tidligere ansatte hos Ericsson.

Svensk politi anholdt onsdag tre personer, der mistænkes for grov spionage eller industrispionage mod Ericsson-koncernen.

Alle tre er ansatte eller tidligere ansatte hos Ericsson. De mistænkes for at have overbragt fortroligt materiale til en fremmed efterretningstjeneste.

- Af hensyn til efterforskningen kan vi ikke afsløre, hvilken type information der er blevet overbragt, siger Henry Stenson, direktør i Ericssons kommunikationsafdeling, i en pressemeddelelse.

Ifølge det svenske nyhedsbureau TT diskuteres det nu, om informationerne kan skade Sveriges sikkerhed, men det afviser Ericssons ledelse.

- Det er i dag vores opfattelse, at skaderne er begrænsede. Takket være den hurtige indgriben blev overleveringerne standset. Desuden var der ikke nogen af de tre, der bestred nøglepositioner, siger Henry Stenson.

Den hovedmistænkte blev pågrebet, da han skulle mødes med en efterretningsofficer fra den fremmede efterretningstjeneste. Under anholdelsen beslaglagde politiet materiale, der formentlig skulle overdrages til officeren, skriver svensk politi i sin pressemeddelelse.

De øvrige to anholdte mistænkes for at have fremskaffet hemmelige oplysninger på den hovedmistænktes kommando.

Nærmere detaljer, herunder hvilket nation der har haft glæde af oplysningerne fra Ericsson, holder politiet og telekoncernen tæt ind til kroppen.

Relevante links:

Ericssons pressemeddelelse
Svensk politis hjemmeside (med link til pressemeddelelse)

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-projektleder til PET

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet