Datamatikerne skal blive bedre til at programmere og udvikle systemer, og deres skoler skal selv kunne justere på indholdet i uddannelsen.
Sådan lyder forslagene til en reform af datamatikeruddannelsen i en ny rapport fra Danmarks Evalueringsinstitut.
- Vi synes, anbefalingerne er meget positive. Det er vigtigt at få lagt vægten over på færdigheder som programmering og systemudvikling. De kvaliteter efterspørger erhvervslivet, og det er grundlæggende discipliner, som ikke alle studerende mestrer, siger Finn Hansen, der sekretariatsleder hos HK/Sam-Data.
Rapporten er udarbejdet, fordi datamatikeruddannelsen er en af de oprindelige akademiuddannelser, der ikke blev ændret i forbindelse med en reform af de kortere videregående uddannelser i 1999.
Ny taxameterordning
Datamatikeruddannelsen varer to et kvart år og udbydes på 17 af landets handelsskoler. Længden skal der ikke pilles ved, mener Danmarks Evalueringsinstitut, men de anbefaler, at der kigges på alternativer til den nuværende taxameterordning.
Den konklusion er Finn Hansen enig i, og han mener, at den nuværende taxameterordning tilskynder uddannelsesstederne til at optage for mange studerende.
- Studievejledningen skal være bedre. Uddannelsen har haft et markant frafald, og så duer det ikke, at man optager alt og alle. Jeg vil håbe, at taxameterordningen bliver skruet sammen, så dem, der starter på uddannelsen, også gennemfører den, siger han.
Lettere videreuddannelse
Rapporten lægger op til en ændret bekendtgørelse, så uddannelsesinstitutionerne får mulighed for at justere indholdet i uddannelsen med jævne mellemrum. Samtidig skal det gøres lettere for de studerende at videreuddanne sig.
- Undersøgelsen viser, at arbejdsgiverne synes, det er en god uddannelse, og derfor vil vi gerne bevare brandet datamatiker. Men vi vil også gøre det lettere at gå videre i uddannelsessystemet, siger docent Sven Skyum fra Århus Universitet, der er formand for evalueringsgruppen bag rapporten.
Rapporten lægger derfor op til en togrenet uddannelse, hvor datamatikerne får mulighed for at tage en bachelorgrad. Dermed skulle det være lettere at læse videre.
Stor arbejdsløshed
Finn Hansen fra HK/Sam-Data støtter forslagene, men mener, at man skal kigge på den nuværende situation i IT-branchen.
- Rapporten kører lidt let henover, at vi i dag har over 1.000 arbejdsløse datamatikere, hvilket er ret mange. Det er lidt bekymrende, at så mange studerende har svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet, siger han.
Med nye datamatikerstuderende på vej frygter han, at antallet af arbejdsløse snart vil nærme sig 1.500.
Relaterede links
Rapporten om datamatikeruddannelsen fra Danmarks Evalueringsinstitut (89 siders PDF-fil)