AMD på vej med nye fyringsrunder

Chipleverandøren AMD skal spare 2,6 milliarder kroner for at komme i nærheden af et overskud. Medarbejderne undgår ikke omfattende fyringsrunder.

Intels eneste betydningsfulde konkurrent på pc-markedet, chipleverandøren AMD, skal igennem nye sparerunder.

AMD ser sig nødsaget til at skære 2,6 milliarder kroner ud af budgettet, hvis det nuværende underskud skal vendes til overskud i slutningen af næste år, som selskabet har lovet.

I første omgang kommer det dog til at koste adskillige hundrede millioner kroner at indføre en ny struktur i selskabet i slutningen af i år.

Massefyringer på vej

En ny struktur betyder i forretningssprog nye fyringsrunder, og det bekræfter administrerende direktør, Hector Ruiz.

Han har derimod ikke lyst til at kommentere på oplysninger i den amerikanske presse om, at mellem 10 og 20 procent af de 13.000 medarbejdere står til at miste deres job.

AMD vil have lov til at informere medarbejderne om omfanget af nedskæringerne først, hedder det.

Det står dog klart, at nedskæringerne kommer til at ramme bredt i selskabet, og at udviklingsafdelingen ikke går fri.

Efter nedskæringerne står AMD tilbage med et anlægsbudget på 4,5 milliarder kroner. Det er blot en ottendedel af, hvad Intel bruger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Technical Business Analyst for Pension

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS