Amerikanske mobilnet bliver overrendt

Amerikanerne har i en sådan grad taget mobiltelefonerne til sig, at mobilnetværkene langt fra kan følge med. 61 procent af kunderne har på et år ringet til deres operatører og brokket sig over manglende dækning eller udfald.

De amerikanske mobilselskaber er i øjeblikket ofre for deres egen succes.

Anvendelsen af mobiltelefoner stiger så hurtigt, at kapaciteten i mobilnetværkene ikke kan følge med, og det giver utilfredse kunder, skriver avisen New York Times.

Kunderne oplever typisk, at en mobilsamtale pludselig bliver afbrudt, at lyden går dårligt igennem, eller at det slet ikke lykkes at få forbindelse til modtagerens mobiltelefon.

Problemet lader kun til at blive større, efterhånden som mobiloperatørerne frister kunderne med kameratelefoner eller internetbaserede spil, der kræver endnu større kapacitet af netværkene.

Siden 1995 er andelen af amerikanske husstande med mindst et mobilabonnement blevet fordoblet til 56 procent, og det skyldes ikke mindst, at den gennemsnitlige minutpris er faldet fra over fire kroner i 1995 til blot 80 øre i dag.

Behovet for at opsætte flere og større basestationer i de travle områder vokser, men mobiloperatørerne er ramt af krisen i telebranchen og har sat investeringerne på vågeblus.

Derfor vælter klagerne ind hos teleselskaber og forbrugerorganisationer.

Andelen af mobilkunder, der har ringet og klaget til kundeserviceafdelingerne i teleselskaberne mindst én gang i det forløbne år, er således steget fra 53 procent i 2001 til 61 procent i år, skriver New York Times.

De største mobilselskaber i USA hedder Verizon Wireless og Cingular Wireless, der begge er ejet af regionale Bell-teleselskaber, og de børsnoterede selskaber AT&T Wireless Services og Sprint PCS, hvis aktiekurser er faldet med 45 procent siden nytår.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS