Orange bekræfter fyringer

Oranges medarbejdere fik i dag besked om, at 400 af dem mister deres arbejde. Orange håber dermed at tage alle afskedigelser i et, sidste hug og tror på, at der kan skabes et konkurrencedygtigt selskab.

Orange Danmark bekræftede i dag, at der skal fyres op mod 400 medarbejdere, så det samlede antal kommer ned i omegnen af 700. Det følger anbefalingerne i den interne rapport, som Computerworld Online omtalte i sidste uge.

Medarbejderne fik besked på et informationsmøde i dag, hvor ledelsen fortalte, at formålet er at sikre Orange en stærk position på det danske marked.

- I de kommende måneder vil vi fokusere på at konsolidere og styrke organisationen, så vi kan sikre, at vi har den rette størrelse, struktur og de rette kompetencer. Vi er klar over, at medarbejderne har gjort et fantastisk arbejde med at bringe Orange frem til en flot position på det danske marked, og vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at hjælpe de berørte medarbejdere gennem den næste svære tid, siger administrerende direktør Richard Moat i en pressemeddelelse.

Han overtog for nylig posten efter Monique Moullé-Zetterström, som i foråret fik bestyrelsens afslag på at gennemføre en tilsvarende spareplan. Richard Moat stiller nu medarbejderne i udsigt, at det bliver sidste gang, selskabet skal igennem en fyringsrunde. Den seneste fandt sted for et år siden.

- Vi tilpasser nu organisationen én gang for alle. Det er min personlige ambition, at det er sidste gang, at medarbejderne i Orange må opleve den usikkerhed, som de har følt den seneste tid, siger han.

Richard Moat lover, at kunderne ikke kommer til at mærke fyringerne, blandt andet fordi Orange vil øge effektiviteten med nye IT-systemer. Samtidig vil selskabet nøjes med at satse på de kunder, som har den højeste telefonregning.

Orange vil forsøge at gennemføre fyringerne så skånsomt som muligt, blandt andet ved at holde møder med medarbejderne og sætte aktiviteter i gang, som kan skaffe dem nyt job på et i forvejen surt arbejdsmarked.

Orange har også taget initiativ til møder med medarbejderrepræsentanter, og arbejdsmarkedsrådet og Dansk Industri er orienteret om fyringerne.

Tidligt onsdag eftermiddag sagde bestyrelsesformand Philippe McAllister ellers til Computerworld Online, at den interne rapport ikke var blevet drøftet på gårsdagens bestyrelsesmøde, og at bestyrelsen ventede på et udspil fra ledelsen. Det viste sig ikke at være rigtigt.

Det har ikke været muligt at træffe hverken Philippe McAllister eller den stærke mand i Oranges bestyrelse, Orange Gruppens internationale chef Michael Latimer, for en kommentar, efter selskabet har bekræftet fyringerne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S