Analytikere: TDC skal holdes i jerngreb

Det er nødvendigt at opretholde en skrap regulering af TDC's grossistpriser, uanset at koncernchef Henning Dyremose klager over, at det koster arbejdspladser. Derimod kan slutbrugerpriserne godt gives fri, mener to analytikere.

TDC får ingen medlidenhed fra teleanalytikerne, selv om koncernchef Henning Dyremose i et brev til videnskabsminister Helge Sander beskylder den danske teleregulering for at medføre mistede arbejdspladser og lavere investeringer i det danske telenet.

Tværtimod mener analytikerne, at reguleringen er helt afgørende for at opretholde konkurrencen på det danske telemarked. Det skyldes, at TDC ejer - og dermed har monopol på - det faste telenet, som konkurrenterne er nødt til at benytte, når de skal levere tjenester til deres kunder.

- Henning Dyremose er fanget i sin egen argumentation. Hvis konkurrencen virkeligt virkede, så ville TDC miste kunder på at skære ned på investeringerne. Ellers investerer TDC jo i noget, som ikke giver kunder, siger direktør Torben Rune fra telekonsulentfirmaet Netplan.

Han argumenterer for, at myndighederne bør fjerne reguleringen af de priser, som TDC tager hos de danske fastnetkunder. De hæmmer konkurrencen.

Skal holdes i jerngreb

Derimod mener Torben Rune, at reguleringen af TDC's grossistpriser, også kaldet samtrafikpriser, skal forblive mindst lige så stærk som i dag.

- Hvis TDC's slutbrugerpriser gives fri, så skal samtrafikpriserne holdes i et jerngreb, siger Torben Rune.

Han kritiserer ligesom TDC IT- og Telestyrelsen for sit arbejde, men udgangspunktet er helt forskelligt. Torben Rune mener nemlig, at TDC får lov at smyge sig uden om reguleringen med alverdens gebyrer, som konkurrenterne skal betale til det tidligere telemonopol for at få lov at købe tjenesterne til de regulerede priser.

- Telestyrelsen har ikke hold i, hvordan man driver et teleselskab i den virkelige verden, og der er behov for en total revision af den danske telelovgivning, mener Torben Rune.

- Konkurrencen på det danske telemarked fungerer ikke i dag, tilføjer han.

Konkurrence kan give højere priser

Faren ved at give TDC's fastnetpriser helt fri er, at de kan blive hævet. Det har selskabet næsten en forpligtelse til, så der kan tjenes flest mulige penge til aktionærerne. Konkurrenterne vil muligvis følge efter, da de også har mere end svært ved at tjene penge med de nuværende priser.

Allan Fischer-Madsen, partner i Devoteam Fischer & Lorenz og medlem af Dansk IT's politiske forum, mener, at den nuværende regulering af danskernes telepriser er hårdere for konkurrenterne end for TDC selv.

- I et konkurrencepræget marked risikerer man, at priserne stiger, konstaterer han.

- Der kan kun være reel konkurrence, hvis der samtidig er regulering af de områder, hvor der eksisterer monopoler, tilføjer Allan Fischer-Madsen.

Derfor finder han det også forkert, når Henning Dyremose i sit brev til Helge Sander antyder, at reguleringen af grossistpriserne er for hård ved TDC.

- Samtrafikreguleringen er helt afgørende for det danske telemarked, fastslår Allan Fischer-Madsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse