Analytikere: TDC skal holdes i jerngreb

Det er nødvendigt at opretholde en skrap regulering af TDC's grossistpriser, uanset at koncernchef Henning Dyremose klager over, at det koster arbejdspladser. Derimod kan slutbrugerpriserne godt gives fri, mener to analytikere.

TDC får ingen medlidenhed fra teleanalytikerne, selv om koncernchef Henning Dyremose i et brev til videnskabsminister Helge Sander beskylder den danske teleregulering for at medføre mistede arbejdspladser og lavere investeringer i det danske telenet.

Tværtimod mener analytikerne, at reguleringen er helt afgørende for at opretholde konkurrencen på det danske telemarked. Det skyldes, at TDC ejer - og dermed har monopol på - det faste telenet, som konkurrenterne er nødt til at benytte, når de skal levere tjenester til deres kunder.

- Henning Dyremose er fanget i sin egen argumentation. Hvis konkurrencen virkeligt virkede, så ville TDC miste kunder på at skære ned på investeringerne. Ellers investerer TDC jo i noget, som ikke giver kunder, siger direktør Torben Rune fra telekonsulentfirmaet Netplan.

Han argumenterer for, at myndighederne bør fjerne reguleringen af de priser, som TDC tager hos de danske fastnetkunder. De hæmmer konkurrencen.

Skal holdes i jerngreb

Derimod mener Torben Rune, at reguleringen af TDC's grossistpriser, også kaldet samtrafikpriser, skal forblive mindst lige så stærk som i dag.

- Hvis TDC's slutbrugerpriser gives fri, så skal samtrafikpriserne holdes i et jerngreb, siger Torben Rune.

Han kritiserer ligesom TDC IT- og Telestyrelsen for sit arbejde, men udgangspunktet er helt forskelligt. Torben Rune mener nemlig, at TDC får lov at smyge sig uden om reguleringen med alverdens gebyrer, som konkurrenterne skal betale til det tidligere telemonopol for at få lov at købe tjenesterne til de regulerede priser.

- Telestyrelsen har ikke hold i, hvordan man driver et teleselskab i den virkelige verden, og der er behov for en total revision af den danske telelovgivning, mener Torben Rune.

- Konkurrencen på det danske telemarked fungerer ikke i dag, tilføjer han.

Konkurrence kan give højere priser

Faren ved at give TDC's fastnetpriser helt fri er, at de kan blive hævet. Det har selskabet næsten en forpligtelse til, så der kan tjenes flest mulige penge til aktionærerne. Konkurrenterne vil muligvis følge efter, da de også har mere end svært ved at tjene penge med de nuværende priser.

Allan Fischer-Madsen, partner i Devoteam Fischer & Lorenz og medlem af Dansk IT's politiske forum, mener, at den nuværende regulering af danskernes telepriser er hårdere for konkurrenterne end for TDC selv.

- I et konkurrencepræget marked risikerer man, at priserne stiger, konstaterer han.

- Der kan kun være reel konkurrence, hvis der samtidig er regulering af de områder, hvor der eksisterer monopoler, tilføjer Allan Fischer-Madsen.

Derfor finder han det også forkert, når Henning Dyremose i sit brev til Helge Sander antyder, at reguleringen af grossistpriserne er for hård ved TDC.

- Samtrafikreguleringen er helt afgørende for det danske telemarked, fastslår Allan Fischer-Madsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere