Millionopkrævning på vej til danske fildelere

I endnu et forsøg på at dæmme op for piratkopiering har Antipiratgruppen sendt girokort ud til 150 danske brugere af fildelingstjenesterne eDonkey og Kazaa. Samlet set løber erstatningskravet op på en million kroner. Adresser og navne har gruppen fået fra brugernes teleselskaber.

Det er en helt speciel form for julekort, der i disse dage dumper ind ad brevsprækken hos 150 danske brugere af fildelingstjenesterne eDonkey og Kazaa.

Afsenderen er Antipiratgruppen (APG). Vedlagt er et girokort med erstatningskrav på mellem 1.000 og 100.000 kroner.

I alt er der tale om samlede erstatningskrav på en million kroner for de musik-, film- og spilfiler, som brugerne ulovligt har delt med andre.

- Hidtil er vi gået efter hjemmesider, deeplinks, FTP- og eDonkey-servere. Nu er turen kommet til brugerne, og det er ikke sidste gang, siger Morten Lindegaard, advokat for Antipiratgruppen, til Computerworld Online.

Overvåger fast
Antipiratgruppen har fast fem-seks personer til at sidde og overvåge danskernes krænkelser af ophavsretten på nettet.

Det er disse personer, som i løbet af otte dage har fundet frem til 150 danskere, der på Kazaa og eDonkey tilbyder filer, der er beskyttet af ophavsret.

Ud fra IP-adresserne på de enkelte brugere har APG i byretten i København fået udleveret adresser og navne fra brugernes internetudbyder.

- Vi har fået domme i byretten i København mod teleselskaberne, så de har været tvunget til at udlevere adresser. Der er altså tale om en vurdering i retten af hvert enkelt tilfælde, om der er foretaget krænkelser, siger Morten Lindegaard.

Vederlag og erstatning

APG har vurderet musikalbums til 60 kroner, film til 200 kroner og spil til 300 kroner. Det drejer sig dog kun om vederlaget. APG kræver det samme beløb i erstatning oveni.

En bruger, der har haft fem film liggende, står altså til at skulle betale i alt 2.000 kroner.

APG er dog villig til at halvere det beløb, såfremt materialet slettes, og det vedlagte girokort benyttes til at indbetale beløbet.

- Hvis vi slipper for at foretage yderligere retsforfølgelse eller afdragsordninger, vil besparelsen i administrationen komme den enkelte brugere til gavn. De her penge skal komme de skadelidte - kunstnerne - til gode, så de skal ikke bruges på administration, siger Morten Lindegaard, som giver brugerne en frist indtil 1. december til at betale.

- Efter 1. december kigger vi på, hvilke sager der er indgået forlig om, og så stævner vi resten. Hvis de taber sagen, så kommer sagsomkostningerne oveni sammen med den bødestraf, der er forbundet med det her, advarer han.

Tvivl om bevismateriale

Antipiratgruppens erstatningskrav har givet aktivitet på det danske eDonkey-debatforum "eDonkey 2000 DK".

Her stiller brugerne spørgsmål til Antipiratgruppens bevismateriale, som kun består af skærmdumps fra Kazaa og eDonkey.

- Er de skærmdumps bevis nok til en retssag? De har nok ikke downloadet alt det, jeg havde liggende. Hvordan kan de være sikre på, at titlerne på filerne passer? skriver blandt andet ?ex-smeghead? og fortsætter:

- Det er godt nok surt at slippe så mange penge, men jeg må jo blankt indrømme, at de har fanget mig med bukserne nede.

Antipiratgruppens advokat, Morten Lindegaard afviser, at der skulle være noget i vejen med skærmdumps som bevismateriale.

- Hvis du ser en bruger, der har 300 musikfiler og to spillefilm, så er det jo nok ikke kærestebreve, han har ændret navnene på, siger han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S