Russere frikendt for at hacke e-bøger

En amerikansk jury har frifundet det russiske softwareselskab Elcomsoft, som har udviklet et program, der kan bryde kopibeskyttelsen på elektroniske bøger. Afgørelsen er et nederlag for den amerikanske DMCA-lov, som svarer til EU's infosoc-direktiv, der træder i kraft i Danmark på søndag.

Det russiske softwareselskab Elcomsoft har ikke brudt den amerikanske Digital Millenium Copyright Act, lyder juryens vurdering i den første straffesag om loven, skriver Cnet.

Elcomsoft var anklaget på fire punkter, heriblandt for design og markedsføring af software, som kunne bruges til at bryde Adobes kopisikrede eBook-format.

Juryens formand erkendte, at Elcomsofts program var ulovligt, men juryen frifandt alligevel det russiske selskab, fordi det ikke havde til hensigt at bryde loven.

Juryens afgørelse er et hårdt slag for den amerikanske rettighedslobby og DMCA-loven, der er en parallel til EU's infosoc-direktiv, som på søndag bliver en del af dansk lovgivning.

Selv om kulturminister Brian Mikkelsen (K) flere gange har afvist, at der er tale om analoge lovgivninger, handler både DMCA og infosoc om at beskytte rettighedshaverne i en digital tidsalder, hvor piratkopiering er både let og udbredt.

Sagen mod Moskva-firmaet ElcomSoft begyndte i juli 2001, da den russiske programmør Dmitri Skljarov blev fængslet i USA, anklaget for handel med ulovlig software.

Dmitri Skljarov var ansat af Elcomsoft og blev arresteret på foranledning af Adobe Systems ved afslutningen af hackerkonferencen Def Con i Las Vegas, hvor han havde holdt en tale om sikkerhed i elektroniske bøger.

Dmitri Skljarov havde udviklet et program, der kunne konvertere et kopibeskyttet Adobe eBook-dokument til Adobe PDF-format.

Efter protester trak Adobe sig dog fra sagen, og anklagemyndigheden frafaldt anklagerne mod Dmitri Skljarov, mod at han til gengæld vidnede mod sin arbejdsgiver, som nu er frikendt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo