Alcatel bygger om på organisationen

Telegiganten Alcatel gennemfører fra nytår en gennemgribende ændring af organisationen, så den henvender sig mere markant til kunde-segmenterne. I Danmark betyder ændringen blot, at nogle medarbejdere får andre chefer at referere til.

Når medarbejderne i Alcatel møder efter nytår, er det til en helt ny opbygning af koncernen.

I praksis kommer nogle medarbejdere til at referere til andre chefer, end de er vant til, når Alcatel målretter sine aktiviteter imod tre kunde-segmenter:

En gruppe skal beskæftige sig med fastnet-installationer, herunder bredbånds- og ADSL-udstyr. Denne gruppe får også en tidligere selvstændig gruppe for optisk kommunikation under sig.

En anden gruppe skal koncentrere sig om mobil kommunikation, det vil blandt andet sige mobilnetværk til GSM og 3G-standarderne. Denne gruppe får også Alcatels udvikling af mobiltelefoner under sig.

Og endelig skal den tredje gruppe arbejde med services over for store virksomheder, rumteknologi og andre områder, der ikke direkte har med telekommunikation at gøre.

Medfører ikke fyringer

Omsætningen forventes at blive fordelt med 40 procent til fastnet-divisionen, mens de to andre grupper hver vil hente 30 procent af omsætningen hjem.

Den nye organisering er en del af den omfattende rekonstruktion, som Alcatel-koncernen gennemgår i øjeblikket.

Omsætningen er faldet markant, og det samme er investorernes tillid til aktien.

Markedsværdien af hele koncernen efter offentliggørelsen af de nye organisationsplaner var ifølge Bloomberg på 40 milliarder kroner, mens værdien, da Alcatel-aktien toppede, var hele 817 milliarder kroner.

De danske Alcatel-medarbejdere kommer primært til at mærke organisationsændringen ved, at nogle får nye chefer. Der er ikke planer om medarbejderreduktioner på baggrund af ændringerne, fortæller nordisk marketingchef, Rasmus Calmann-Hinke, til Computerworld Online.

Relevant link:

Alcatels pressemeddelelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)