Politisk flertal vil stoppe momsfidus

Folketingets skatteudvalg vil gøre alt for at stoppe den momsfidus, der tillader udenlandske teleselskaber at opkræve hjemlandets lave moms fra danske kunder. Danmark er dog bundet på hænder og fødder af EU-lov.

Danske teleselskaber skal ikke konkurrrere med udenlandske konkurrenter på ulige vilkår. Det mener flere medlemmer af Folketingets Skatteudvalg.

De vil nu undersøge mulighederne for at stoppe den EU-momsfidus, som det portugisiske teleselskab Universal Telecom udnytter ved at opkræve hjemlandets momssats på 13 procent fra selskabets kunder i Danmark.

Det kan i sidste ende tvinge selskabets danske konkurrenter - der opkræver den danske momssats på 25 procent - til at flytte til lande, hvor momssatsen er lavere.

Næstformanden for folketingets skatteudvalg, Kristian Larsen (V) vil derfor tage sagen om moms på teleydelser op i skatteudvalget i det nye år.

- Vi kan jo ikke være tjent med, at de udenlandske teleselskaber får en stor konkurrencefordel, fordi de kan nøjes med at betale moms i det land, hvor de har hjemme, siger Kristian Larsen til Computerworld Online.

Han understreger dog, at Danmark er bundet af EU?s momsdirektiv.

- Men vi vil da undersøge muligheden for at få ændret reglerne. Det er jo ganske betragtelige beløb, der står på spil, siger han.

Skal stoppes

Både Dansk Folkeparti og Socialdemokraterne er utilfredse med momsfidusen, der kan koste den danske statskasse op mod 3,5 milliarder kroner om året, hvis de konkurrende teleselskaber vælger at flytte til lande med lavere momssatser.

- Det er skræmmende, og det er klart noget, som vi må bede regeringen om at løse, så vi undgår at danske teleselskaber flytter til udlandet. Det vil være alt for dyrt, siger Mikkel Dencker fra Dansk Folkeparti.

Henrik Sass-Larsen (S) mener, at de danske teleselskaber står i en urimelig konkurrencesituation.

- Og det må vi må gøre alt for at få stoppet, siger han.

Det har i dag ikke været muligt få en kommentar fra skatteminister Svend Erik Hovmand (V).

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S