Norges gigantiske oliefond vil overlade vigtige investerings-beslutninger til AI

Den norske oliefond anvender i dag AI til at overvåge 7.000 virksomheder, som den har investeret i. Målet er at lade AI træffe deciderede investerings-beslutninger.

Artikel top billede

Verdens største fond, den norske Statens pensjonsfond, har et mål om, at kunstig intelligens skal overtage en række af fondens investerings-beslutninger.

Fonden råder over enorme 21.000 milliarder norske olie-kroner, som i vid udstrækning i dag er investeret i omkring 7.000 virksomheder.

Her har omkring halvdelen af fondens 700 medarbejdere i længere tid anvendt AI til hjælp til at overvåge og analysere investeringerne, så de løbende bliver bedre i stand til at vurdere, om de skal købe eller sælge.

Det primære værktøj er Anthropics Claude.

Og målet er, at AI vil blive i stand til at træffe konkrete beslutninger, siger AI-chef Stian Kirkeberg ifølge Reuters.

"Princippet er, at vi træffer bedre beslutninger ved at få AI til at analysere for os. På et tidspunkt skal vi stole på, at AI-agten kan træffe nogle af beslutningerne, og at medarbejderne blot skal overvåge den," siger han.

AI-chefen peger på, at tiden endnu ikke er inde til at overlade beslutninger til kunstig intelligens - og at menneskelig overvågning under alle omstændigheder altid vil være vigtig.

Oliefondens topchef, Nicolai Tangen, har i flere år været varm fortaler for AI. Han har faktisk kaldt virksomheder, der ikke tager AI til sig, for 'tumper' ['morons,' red].

Computerworld kunne for et års tid siden fortælle, at den norske oliefond dengang vurderede, at AI kunne udløse besparelser for milliarder af kroner - blandt andet ved at forudsige køb og salg af virksomheder.

"Vi har nogle AI-programmer, der kan forudsige vores køb og salg. Målsætningen er at spare 400 millioner dollar om året i handelsomkostninger. Nogle gange køber vi en virksomhed om mandagen og sælger den om fredagen på grund af indeksændringer. Nu kan man forudsige den slags langt bedre og internalisere disse handelsstrømme," sagde Nicolai Tangen dengang.

Han fortalte dengang, at oliefonden overordnet anvender kunstig intelligens til at handle klogere.

Det vil sige, at den kunstige intelligens kan hjælpe med både at time og dimensionere transaktionerne bedre og på den måde minimere transaktionsomkostninger.

Den norske oliefond har betydelige ejerandele i amerikanske techgiganter som Alphabet, Amazon, Nvidia, Microsoft og Tesla.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job