Netudbyder anker ransagning til landsretten

Catpipe Systems har anket politiets ransagning af netudbyderens lokaler og servere under EU-topmødet til Østre Landsret. Direktør Peter Christensen mener, at kendelsen søger at stemple Catpipe Systems som ansvarlig for, at hans kunde, Globale Rødder, opfordrede til cyberangreb.

Direktøren for webfirmaet Catpipe Systems, Peter Christensen, vil rense sit firmas navn oven på en storstilet politiransagning af virksomhedens lokaler og servere den 13. december, under EU-topmødet.

Aktionen blev omtalt i mange medier, herunder den internationale presse.

Peter Christensen, der tidligere var formand for IT-fagforeningen Prosa, har anket ransagningen til Østre Landsret.

30 uniformerede og civilklædte betjente mødte op med en kendelse til ransagning af firmaets lokaler og servere. Årsagen var de opfordringer til oversvømmelsesangreb - Denial of Service - mod EU-formandskabets officielle side, eu2002.dk, som netværket Globale Rødder kom med på hjemmesiden ulydighed.dk.

Catpipe drev de servere, som hjemmesiden lå på.

Peter Christensen udleverede filer med indholdet fra ulydighed.dk og de relevante logfiler, men det skete først efter en snak med lederen af ransagningen.

Han pegede på, at dommerkendelsen fra Københavns Byret egentligt gav lov til at fjerne alt hos Catpipe Systems, hvis det var nødvendigt.

Kendelsen var afsagt i medfør af Straffelovens paragraf 193 om forstyrrelse af samfundets samfærdsel, hvor datalinjer også hører under.

Det er den brede formulering af kendelsen, som Peter Christensen er så utilfreds med, at han anker kendelsen til Landsretten.

- Vi gik endda ud og lukkede for ulydighed.dk, før politiet troppede op. Alligevel er vi i kendelsen gjort til ansvarlig for den aktion, som ulydighed.dk opfordrede til. Dermed er vores navn besmudset, og vi vil have det renset, siger forklarer direktøren til Computerworld Online.

Skadelig kendelse

Peter Christensen peger på, at selskabet netop er ved at forhandle en stor kontrakt på plads og få nye investorer. Omtalen af Catpipe Systems i forbindelse med en politiransagning kan måske gøre investorerne nervøse, så de trækker sig.

Derfor er det vigtigt at få kendt ransagning uberettiget, understreger direktøren.

Desuden er Peter Christensen kritisk over for de principielle følger, som ransagningskendelsen har - nemlig at en netudbyder kan gøres direkte ansvarlig for, hvad kunderne offentliggør på deres hjemmesider. Også selv om udbyderen fjerner det, når han bliver opmærksom på det ulovlige materiale.

Tilbyder politiet en kattelem

Catpipe Systems har hyret advokat og IT-iværksætter Martin von Haller Grønbæk til at køre ankesagen. Ifølge Peter Christensen vurderer advokaten chancerne for en sejr i landsretten som gode.

I første omgang vil de kræve en mundtlig forhandling i landsretten, blandt andet fordi det drejer sig om IT i en kompliceret sammenhæng. Det giver også selskabet en mulighed for at høre politiets begrundelse for at bede om ransagningen og at få at vide, hvem der anmeldte Catpipe Systems.

Politiet får dog en mulighed for selv officielt at kende ransagningen for uberettiget. Efter jul vil Catpipe Systems henvende sig og forelægge argumenterne for at få firmanavnet renset uden retsforhandlinger.

Skulle det vise sig, at nogle af investorerne trækker sig på grund af politiransagningen, vil sagen blive ført for landsretten. I så fald vil Catpipe Systems kræve erstatning for tab i forbindelse med ransagningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job