SSLUG-bestyrelse sprængt

Ledelseskrisen i Linux-foreningen SSLUG er ovre. På et møde onsdag trak tre bestyrelsesmedlemmer, der havde indkaldt til ekstraordinær generalforsamling, sig fra bestyrelsen. Mødet er aflyst, og den nye formand hedder Martin Wahlén.

Efter et par uger med heftige mail-diskussioner på postlisterne i Linux- og open source-foreningen SSLUG (Skåne Sjælland Linux User Group) er ledelseskrisen ovre. Foreningens bestyrelse er blevet enige om en konstituering.

Det skete dog først, efter at tre bestyrelsesmedlemmer, Jakob Sparre Andersen, Gitte Wange og Peter Makholm, trådte ud af den fem mand store bestyrelse.

De tre indkaldte 27. december til en ekstraordinær generalforsamling, der skulle have fundet sted i morgen, lørdag. Deres forslag var at afsætte hele bestyrelsen og dernæst afholde suppleringsvalg.

De tre bag forslaget havde svært ved at arbejde sammen med SSLUG's juridiske ekspert, Anne Østergaard. På postlisterne blev samarbejdsproblemer blandt andet bekræftet af den tidligere formand Peter Toft. Han stillede ikke op til bestyrelsen.

På det første bestyrelsesmøde onsdag konstaterede de tre utilfredse medlemmer ifølge referatet, at de ikke troede på, at bestyrelsen kunne få et tilfredsstillende samarbejde på "det foreliggende grundlag".

Derfor trådte de ud af bestyrelsen og annullerede indkaldelsen til den ekstraordinære generalforsamling.

Selv har Anne Østergaard ikke givet sin version af samarbejdsproblemerne med henvisning til, at hun ville give en redegørelse på det nu aflyste møde.

Veteran er ny formand

Inden Jakob Sparre Andersen, Gitte Wange og Peter Makholm trådte ud, nåede bestyrelsen at konstituere sig første med veteranen Martin Wahlén som formand.

Han var med til at starte SSLUG i maj 1996, efter et halvt år før at have etableret en lokal Linux-brugergruppe i Malmø.

Den første konstituering var med Gitte Wange som næstformand, sekretær Klavs Klavsen og kasserer Peter Makholm.

Men da de tre utilfredse bestyrelsesmedlemmer senere forlod mødet og sprængte bestyrelsen, måtte posterne fordeles på ny. Ny næstformand er nu Anne Østergaard, mens Klavs Klavsen er kasserer, og Niels Elgaard Larsen er sekretær.

I slutningen af februar vil SSLUG afholde et medlemsmøde, hvor der bliver suppleringsvalg til bestyrelsen.

Relevant link

SSLUG's postliste sslug-forening

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos