Dyremose: Telia Sonera skal skære drastisk

Telia Sonera skal tage afsked med mellem 6.000 og 8.000 medarbejdere for at få det fulde udbytte af fusionen. Det sagde TDC-topchefen Henning Dyremose på Comdex-messen i Göteborg.

Fusionen mellem teleselskaberne Telia og Sonera skal nok blive en succes, men det tager tid og koster masser af arbejdspladser.

Det sagde koncernchef Henning Dyremose fra den danske telegigant TDC til avisen Dagens Industri på Comdex-messen i Göteborg tirsdag.

Henning Dyremose vurderede over for avisen, at mellem 6.000 og 8.000 medarbejdere i de to teleselskaber skal væk, før de kan opnå de ønskede synergier, det vil sige øget effektivitet i kølvandet på fusionen.

TDC-chefen langede også ud efter den svenske stat, som han beskylder for at beskytte sit hjemlige teleselskab ved at tillade priser på ADSL, der er omkring 50 procent højere end priserne i Danmark.

- Det er synd for svenskerne. Regulatorerne (Post- och telestyrelsen, red.) skal stille højere krav, sagde han til Dagens Industri.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S