Nye annoncetyper giver Yahoo overskud

Yahoo har fået vendt sidste års underskud i fjerde kvartal til et stort plus. Salget af annoncer, hvor kunden betaler for en høj placering på søgemaskinen, skæpper godt i kassen, og omsætning er steget med 51 procent.

Yahoo har med introduktionen af nye services fået vendt sidste år underskud på 61 millioner kroner i fjerde kvartal til et overskud på 326 millioner kroner.

Fremgangen skyldes ifølge Yahoos administrerende direktør, Terry Semel, at portaltjenesten har haft held salget af nye annoncetyper. Eksempelvis er det godt gang i salget af Yahoos sponsor-annoncer.

I samarbejde med Overture Services tilbyder Yahoo, at en virksomhed kan betale for at få en prominent placering i de resultater, der kommer frem, når brugerne søger. Virksomhedens navn og link kommer så til at stå i en sponsor-boks sammen med søgeresultaterne.

Den type annoncer steg ifølge regnskabet med 31 procent til sammenlagt at udgøre 1,2 milliarder kroner i fjerde kvartal.

Dobbelt antal dating-annoncer

Salget af personlige dating-annoncer er mere end fordoblet til en sammenlagt omsætning på 630 millioner kroner.

Men også salget af ekstra lagringsplads e-mail.service er steget i det forgangne år, oplyser Semel til Bloomberg.

Sammenlagt landede Yahoos omsætning i kvartalet på to milliarder kroner, hvilket er en stigning på 51 procent i forhold til samme kvartal året før.

Utilfreds aktiemarked

På trods af de positive takter fra Yahoo tog aktiemarkedet ikke så godt i mod regnskabsresultatet.

Yahoos aktie, der er steget med 50 procent over de seneste seks måneder og ikke har været handler til en højere pris det seneste år, faldt med 6,2 procent som følge af offentliggørelsen.

Det skyldes ifølge analytiker hos Sound View Technology Group, Jordan Rohan, at investorernes forventninger til omsætningen har været meget høje.

- Yahoo har haft et godt kvartal, men jeg tror ikke, at investorerne vil juble, siger Rohan til Reuters.

Yahoos indtjening før finansielle poster, skat samt af- og nedskrivninger (EBITDA) landede på 601 millioner kroner mod 82,4 millioner kroner året før.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S