Revisionsfirma sigtes for Xerox-svindel

Det amerikanske børstilsyn SEC rejser sigtelser mod revisionsfirmaet KPMG for at medvirket til svindel for 44,3 milliarder kroner i IT-koncernen Xerox.

Efter års efterforskning har det amerikanske børstilsyn SEC besluttet at rejse sigtelse mod revisionsselskabet KPMG for medvirken til svindel med regnskabstallene i printer- og kopimaskinegiganten Xerox.

Dermed får KPMG den tvivlsomme ære at være det andet store revisionsfirma, som bliver inddraget i striben af regnskabsskandaler i USA. Det skriver The Wall Street Journal.

Det første var firmaet Arthur Andersen, revisor for det krakkede energiselskab Enron og for det skandaleramte teleselskab WorldCom, Arthur Andersen blev dømt af en forbundsjury for svindel. Det medførte selskabets totale kollaps.

Der er imidlertid tale om et civilretslig søgsmål mod KPMG og ikke en decideret kriminel sigtelse mod selskabet, hvor domfældelse medfører udelukkelse fra at drive revisionsvirksomhed.

Bliver KPMG dømt for medvirken til svindel, vil selskabet dog blive sat under skærpet tilsyn fra SEC. Børstilsynet rejser også sag mod flere ansatte i KPMG.

Xerox har over en femårig periode opgivet regnskabstal, der afveg med 44,3 milliarder kroner fra virksomhedens reelle økonomiske resultater.

Børstilsynets påstand er, at KPMG vidste, at Xerox opgav forkerte tal, men ikke gjorde noget ved det - udover at påpege det over for ledelsen. KPMG burde have kontaktet myndighederne, da der var tale om overtrædelsen af revisionsloven.

IT-giganten indgik selv forlig med SEC sidste år, men den tidligere administrerende direktør, Paul Allair, og hans finansdirektør, Barry Romeril, kan få en ny sag på nakken.

Børstilsynet er tæt på at genåbne sagerne mod de to. De risikerer hver en bøde på 22 millioner kroner. Desuden kan de blive fradømt retten til at arbejde som direktører eller bestyrelsesmedlemmer i børsnoterede selskaber.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S