Motorola beder om hjælp fra Sander

Motorola har nu formelt ansøgt om at blive fritaget fra de skrappe udrulningskrav, der i 2001 fulgte med en licens til at opbygge et mobilnet med Tetra-teknologi i Danmark.

Televirksomheden Motorola har nu formelt bedt om at blive løst fra de snærende bånd, der fulgte med en Tetra-licens i 2001.

Motorola vandt licensen til at opbygge et mobilnet til nød- og beredskabsformål baseret på Tetra-standarden, men foreløbig har ingen kunder meldt sig.

Det har givet store problemer, fordi Motorola inden oktober har forpligtet sig til at dække 25 procent af landet med Tetra.

Selskabet har derfor truet med at lukke sit Tetra-selskab, Tetranet, og levere licensen tilbage til IT- og Telestyrelsen.

Sagens forløb er blevet rullet op i et notat fra IT- og Telestyrelsen, som videnskabsminister Helge Sander (V) netop har sendt ud til Folketingets Udvalg for Videnskab og Teknologi.

Efter lang tids overvejelser har Motorola nu endelig valgt formelt at anmode Helge Sander, via IT- og Telestyrelsen, om at få lempet udrulningskravene.

Ingen tidsfrister

Motorola ønsker en lempelse, der bevirker, at udbygningen af Tetra-nettet kan ske i takt med, at nød- og beredskabsmyndighederne beslutter sig for at tilslutte sig den nye teknologi.

Selskabet vil med andre ord slippe for at skulle levere en vis dækning til bestemte datoer, som det forlanges i dag.

Men IT- og Telestyrelsen afviser som udgangspunkt at pille ved licensvilkårene, medmindre der er tale om en situation, hvor selskabet uforskyldt ikke kan opfylde betingelserne.

Og det er der ikke meget, der tyder på er tilfældet.

Motorola hævder at have et juridisk grundlag for at forlange udrulningskravene lempet, men i sidste ende bliver det et spørgsmål om, hvorvidt Helge Sander vil række en livline ud til Motorola.

Motorola var i sin tid det eneste selskab, der søgte tilladelsen til at drive til nød- og beredskabsnettet. Tilladelsen indeholder derfor kun de vilkår, der svarer til minimumskravene, der var angivet i udbudsmaterialet.

Inden udstedelsen af licensen blev der ikke givet nogen garanti for, at der ville være kunder til nettet. Udgangspunktet er, at Motorola selv bærer den økonomiske risikoen ved at etablere nettet.

IT- og Telestyrelsen skal nu behandle ansøgningen fra Motorola.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S